OSTROV ARRAN

Ostrovy jsou snad to nejkrásnější z celého Skotska. Nedaleko Glasgow se poměrně blízko pobřeží nachází malý ostrov Arran, který je prý "Skotskem v miniatuře", neboť se lze na jeho malé ploše seznámit se všemi typy dramatické skotské krajiny. Severní část je hornatá, vhodná pro trekking, proto bývá srovnávána s pevninskými Highlands. V jižní části je terén mírnější, se svými zalesněnými údolíčky se podobá typické krajině jižního Skotska. Návštěva ostrova Arran je vhodná pro cestovatele, kteří nemají mnoho času, ale chtějí ze Skotska poznat co nejvíce.
Z Glasgow do Adrossanu je to vlakem necelá hodina jízdy, obdobně tak jako po silnici autem. Tamodtud jede čtyřikrát denně přívoz do největšího města ostrova Brodick, plavba trvá další hodinu, trajekt převáží i auta. Na ostrov se dá přes léto dostat také od severu, do vesnice Lochranza připlouvají přívozy z Claonaigu na poloostrově Kintyre.
Ostrůvek (cca 32 na 17km) pověstný svojí krásou a pestrostí přírody jsme si k víkendovému výletu vybrali za pozdního jara 2005, když nám končily studijní pobyty v Glasgow (Jarka) a Edinburghu (já). V pátek jsme brzy ráno vyjeli a před 11 již vystupovali na ostrově, strmé hory se aleschovávaly v mracích a poprchávalo. Zdálo se však, že se to roztrhne, tak jsme vyrazili na nejvyšší horu ostrova Goatfell (874m). Okolo zátoky Brodick Bay, kde se prý dají občas zahlédnou tuleni, a hradu s rozlehlým parkem, se z přístavu popojde na úpatí hor. Následují asi dvě hodiny slušnýho stoupání, pro nás navíc v dešti, který se spustil. Déšť a nízké mraky vytvořily mlhu, že nebylo vidět skoro na krok, z které se na chvíli těsně u cesty vynořili dva jeleni. Chvíli jsme na sebe strnule koukali, a pak každý pokračoval svým směrem.
Na vrchol jsme se vyškrábali značně zpocení, ačkoli bylo vcelku chladno. Nevyčasilo se, spíše naopak, lilo, foukal vítr jako blázen a skrz mraky jak smetana bylo vidět tak na 10 metrů. Z pověstných výhledů na ostatní ostrovy, celé Skotsko (zejména Ben Lomond) a i pobřeží severního Irska nebylo nic.

Byla pěkná zima, tak jsme hned pokračovali, jinou cestou po jakémsi strmém hřebeni, ze kterého jinak musely být také nádherné výhledy. Nás zatím ale jen silný vítr bičoval deštěm a vidět nebylo nic. Šli jsme směr vesnička Sannox, ale neviděli vůbec kam. Nikde ani noha, občas jsme si připadali zcela ztraceni, až jsme nakonec cestu ztratili, nebo z ní spíše raději sešli, nebyl to úplně dobrý pocit chodit po neznámých ostrých horách a nevidět takřka na krok.

                   

Sestupovali jsme přímo dolu svahem do údolí Glen Sannox. Až skoro na dně jsme vystoupili z mraků, a najednou se rozevřel pohled na krásné zelené údolí končící u moře, super!! Sešli jsme na cestu a rozmáčenými vřesovišti došli do malebné rybářské vesničky Sannox.
Tam se nám podařilo stopnout první auto, na které jsme mávli a popojeli na sever do Lochranzy, kde jsme celý mokří a prokřehlí přespali raději v hostelu (tedy v B&B usmlouvané bez breakfast za cenu hostelu, protože v hostelu bylo plno). Teplá sprcha a načechrané peřiny potěšily tělo i duši.

Lochranza je pěkná vesnička u zátoky s zříceninou hradu ze 13. století a destilerií Isle of Arran Distillery. Ráno jsme ji prošli a vyrazili na výlet údolími opět směr vnitrozemí. Nejdřív bylo vcelku hezky, pak se ale zase rozpršelo a šli jsme proti silnému větru. Třetinu energie spotřebovávala chůze proti větru, třetinu vyškubávání bot z lepivého bahna, mokřadů a rozmáčených vřesů a na postup vpřed tedy již moc nezbývalo. Šli jsme pomalu a bylo to vyčerpávající, stoupali jsme podél říčky údolím Gleann Easan Biorach. Cestou jsme museli přecházet rozvodněné potoky přitékající z boku, což znamenalo se škrábat stovky metrů do stráně a hledat místo, kde se dá potok přejít. Pak s těžkým batohem na zádech po kluzkých kamenech přeskakovat hektolitry rozbouřené ledové vody, a zas se vrátit na cestu. Byly to snad nejhorší podmínky, co jsem kdy kde vůbec zažil!!

Takto jsme se vyškrábali k jezírku Loch na Davie uprostřed hor. Chtěli jsme jít dále údolím Iorsa na západní pobřeží a klidně i někde přespat ve stanu, ale podmínky byly vskutku značně nehostinné, tak jsme se přehoupli přes sedlo do dalšího údolí Gleann Diomhan - Gleann Catacol, a tím sešli na sever. Krajina a příroda je na ostrově ale evidentně nádherná, i když mi ji viděli jen zřídkakdy, škoda.

Od shluku farem u mořského pobřeží zvaných Catacol jsme zas stopem popojeli do Lochranzy. Pršelo stále, peněz jsme moc neměli, času už také ne a chuti ke spaní ve stanu už vůbec, tak jsme se rozhodli pobyt na ostrově zkrátit a do Glasgow se vrátili už v sobotu večer. Ale chození v horách jsme si užili bohatě a byl jsem unavenej, jak kdybychom tam byli týden!! Deště, mlhy a větru jsme si také užili náležitě!!
Stop byl opět neuvěřitelnej, jelo se hned. Ze tří pokusů na ostrově jsme jeli 2krát prvním autem, na které jsme mávli a jednou druhým, neboť do prvního bychom se nevešli :) Na ostrově tedy také funguje poměrně frekventovaná síť autobusových linek, ale za ty libry... V Brodicku jsme si v kavárně dali kafe a muffina a lodí a vlakem se vrátili do Glasgow.

                   

Původně jsme chtěli na ostrově strávit 3 dny chozením po horách na severu, ale zdařilo se to jen zčásti. Holt západní pobřeží Skotska je příliš vlhké, často prší a je bičováno větry. Hory tam ale stojí za to.
V jižní části ostrova jsou i další pozoruhodnosti, na jihozápadě se nachází šest kamenných kruhů, z nichž nejimpozantnější je Machrie Moor z pískovcových desek starých zhruba 6000 let, nedaleko je také jeskyně King´s Cave. Na jihu u obce Lagg je pak pohřební mohyla Torrylin Cairn, jejíž stáří přesahuje 4000 let, a dále rezervace Southbank Farm park, kde chovají mimo jiné zakrslé kozy a známý huňatý náhorní skot. Na jihovýchodě lze navštívit vodopády Glenashdale Falls nebo jeskyni Giant´s Graves.
Ostrov také nabízí písčité pláže, procházky u moře, další zříceniny hradů, hospody a puby a výlety po mnoha stezkách a cestách horami, údolími a mokřady na jihu i severu (na severu je doporučená např. trasa k jezeru Coire Fhionn Lochan). Hlavní silnice vedoucí okolo ostrova po pobřeží pak nabízí pro cyklisty příjemnou okružní jízdu - 90km (57mil). A nakonec v zátoce u městečka Lamlash leží kousek od pobřeží Svatý ostrov (Holy Island), který patří tibetskému středisku Samye Ling, klášter povoluje jednodenní návštěvy.

home
e-mail

fhg.cz
FHG