NOC V BAHRAINU

mapaPár čtverečních kilometrů pouště obklopených mořem, zprostřed vyvěrá trocha ropy, na okrajích bujně rostou moderní mrakodrapy a luxusní vily na umělých ostrovech, je vedro a vlhko k zalknutí, i když je tma...
Popis jedné noci a praktické informace na závěr.

 

Letěli jsme do Kathmandu (Nepál 2007) se společností Gulf Air (- luxusně vybavená letadla, letušky s šátky na čepcích, na televizích mimo jiné neustále vyznačena vzdálenost a směr k Mekce...), jejímž domovem je Bahrain. Při cestě tam jsme na přestup měli 15h čekání přes noc, vyjednávání rezervace na letištitak jsme si za 35 Euro nechali zařídit víza, noc v hotelu s večeří i snídaní a odvoz z letiště. Také jsme domluvili průvodcovství & prohlídku ostrova s kamarádem Jáji Martinem, který tam právě už přes rok pracoval.
Na ostrově Muharraq jsme přistáli v 7 večer, už byla tma, ale hned do nás udeřilo horko, ačkoli jsme byli ještě v klimatizovaných prostorech letiště. Prodrali jsme se davy turistů a večeřemístňáků v šátcích a arabských oblecích a zařídili formality. Dusno, horko a vlhko, které na nás zaútočilo venku bylo skoro nesnesitelné!
Klimatizovaný mikrobus nás dovezl do Manamy (hl. město) do hotelu Marina Tower, kam jsme si jen hodili příruční batůžky. Hned na nás totiž čekal Martin, rozmluvil večeři v hotelu a odvezl do centra, do své oblíbené indické restaurace. Venku bylo neskutečné vedro a vlhko, vevnitř takřka neskutečný mráz. Dali jsme si strom životaindická menu s mnoha rozličnými vegetariánskými pokrmy - obrovské porce - a k tomu čerstvé a lahodné džusy a lassi. Bomba, na závěr ještě nepředstavitelně velkej zmrzlinovej pohár s ovocem a různými sladkými dobrotami. Sotva jsme se odvalili!
Projeli jsme centrum Manamy, kde je velký ruch, ulice přeplněné auty i lidmi, nové i zrovna rostoucí mrakodrapy, mezi tím normální domečky a trocha historie, atp. Čekal jsem luxusní drahou zemi, ale lidi na ulici ani ceny rozhodně snobské nejsou. noc v pouštiOkolo nových nákupních center jsme frčeli po dálnici na jih, tam už je převážně poušť posetá ropnými vrty a rafinériemi. Škoda že byla naprostá tma a vidět byla jen jejich světla a hvězdy. Jeli jsme k Stromu života, uprostřed pouště roste osamocený starý a košatý strom, odkud bere vláhu je záhadou. Světlomety auta strom nasvětlovaly, široko daleko nebylo ani živáčka, jen plochá poušť...
Pak cestou na západní pobřeží jsme se zastavili u nedávno vybudovaného okruhu formule 1, kde jsme se pokochalokruh F1i velkolepě osvětlenými tribunami. Až skoro v jednu hodinu jsme se dostali na pláž, opět nikde nikdo a hladina naprosto klidná. Naskákali jsme do moře, ale osvěžení se příliš nekonalo, voda byla dosti teplá. Ale také průzračně čistá a značně slaná. Po koupeli jsme popíjeli drinky a užívali si ticho pouště.
Celý večer byl také protkán povídáním o Bahrainu a všem podobném, o práci, králi, zvycích, Ramadanu, plno pracujících Indech a Pákistáncích, atp. Pohoda, díky Martine! Již značně znaveni jsme zamířili zpět do hotelu, skoro celý ostrov lze naštěstí přejet velmi rychle. okruh F1V luxusním pokoji jsme ze sebe smyli kvanta soli a písku a před 2 šli spát. Těžké dusno nepřestává ani v noci, naštěstí jen venku.
V půl 6 nás vzbudil hotelový telefon, pak i budíky. Nelehce jsme vstali a šli na snídani - bohatá samoobsluha, i vajíčka, párky, fazole, med, marmeláda, sladké pečivo, prostě hody! Ještě jsme udělali pár fotek Manamy z hotelového výtahu a už na nás čekal mikrobus napláž moře letiště. Z něj pár rozmazaných denních fotek za jízdy, pak čekání na letadlo do Nepálu, které odlétá po 10, a kraťoučký - ale intenzivní - pobyt v Bahrainu skončil...

Pár praktických info:
"Bahrain, neboli rajská zahrada, jak někteří také nazývají toto souostroví tvořené 33 ostrovy, je již po 5 tisíciletí důležitou spojnicí obchodního života v zálivu a tuto pozici si drží na plážidodnes. Hotely světové třídy, bohatý noční život, výborné restaurace a bary, skvělé pláže a svobodný životní styl činí tuto destinaci jednou z nejoblíbenějších na Blízkém východě."*) Ročně jej navštíví asi 2 miliony zahraničních turistů převážně z arabských států ležících na pobřeží Perského zálivu.
Jedná se o malý (rozloha cca 700km2, počet obyvatel přes 700tis.) ostrovní stát v jižní části Perského zálivu. Ostrovy jsou nízké, vápencového původu, nepřevyšují 135 metrů nadmořskéhotelový pokoj výšky, značná část má pouštní charakter. Nejbližšími sousedy jsou na západě Saúdská Arábie a na jihovýchodě Katar. S pevninou je Bahrajn spojen 25 km dlouhou Cestou krále Fahda, která vede po nasypané hrázi a několika mostech do Saúdské Arábie. Čas je GMT + 3, SEČ +2h.
Nejvýznamnější turistickou destinací je bezesporu hlavní město Manama, ale Bahrajn skrývá i mnoho dalších míst, které připomínají starobylé časy (mešity, orientální architektura a zamčený bazén v hotelukultura...) či přírodní krásy. Také nabízí nádherné pláže a netušené možnosti vodního sportování.
Manama se nachází v severovýchodním cípu ostrova. Podél severní částí města se rozkládá množství hotelů a oficiálních budov, avšak původní město je velmi staré. Poblíž silnice Krále Faisala se nalézá památník Perla a kousek dál je Mina Manama, což je přístav, kde lze pozorovat i stavbu lodí. Mezi další starověká místa se řadí např. chrám Barbar, pevnosti Arad a Riffa či hrad Qalat Al Bahrain umístěný nedávno na seznam míst mrakodrap s větrnými elektrárnamisvětového dědictví UNESCO. V neposlední řadě je zajímavý automobilový okruh Bahrain International Circuit nově vystavěný v poušti přibližně uprostřed ostrova.
Pro návštěvu je nejvhodnější období od pozdního podzimu do jara, kdy je příjemně, dny jsou teplé, noci mírně chladnější a srážky nepatrné. V létě panují dusná vedra (průměr 30-34°C, maximální denní teploty dosahují i 45 °C) kombinované s velmi vysokou vlhkostí vzduchu. (My tam trávili noc z 30.9. na 1.10.) Riziko infekčních onemocnění a kriminalita jsou nízké.
Platí se bahrajnským dinárem (BHD), dlouhodobě je udržován kurs k americkému dolaru v poměruz okna hotelu 1 USD = 0,375 BHD (1Dinar = 2,6 USD). Ve většině obchodů lze k placení použít i saúdský rijál (SAR), případně další měny zemí z oblasti Perského zálivu (zejm. Katar, Kuvajt), někdy lze platit i v USD.
Bahrajnská ekonomika prochází obdobím mohutného hospodářského růstu. Ten je založen především na těžbě ropy. Ta byla v Bahrajnu objevena v červnu 1932, byl to první objev ropy na arabské straně Zálivu vůbec! Zásoby ropy v Bahrajnu jsou ale docela malé a ve spzsrovnání se standardy ostatních zemí Zálivu je produkce ropy spíše symbolická. Země je i významné mezinárodní centrum bank a obchodu, překotně se staví nové administrativní budovy, do kterých se stěhují meznárodní společnosti. Nezanedbatelný je také lov ryb a perel a výstavba luxusních vil na umělých ostrovech.
V roce 1861 byl nad Bahrajnem zřízen britský protektorát, trval do roku 1971, kdy země získala nezávislost a vstoupila do Arabské ligy. Pokus o parlamentní monarchii selhal kvůli napětí mezi šíitskými a sunnitskými muslimy v roce 1975, kdy bylo rozpuštěno Národní čekání na letištishromáždění a emír šejk Ísa ibn Salmán al-Chalífa se stal absolutním vládcem. Jeho syn šajch Hámad bin Isá Chalífa se r. 2002 prohlásil králem. Hlava státu má neomezenou moc, jmenuje premiéra a kabinet. V roce 2006 proběhly na Bahrajnu parlamentní volby, výkonná moc spočívá na bedrech vlády.

*) z http://www.e-cesko.cz/magazin-gulliver-22365-bahrain/?set=cz-67331

home
e-mail

fhg.cz
FHG