ZIMNÍ BRUSLENÍ NA LIPNĚ

Na po nedávných silných mrazech bezpečně zamrzlém Lipenském jezeře je mezi Frymburkem a Lipnem připravena ošetřená a přebroušená trať pro bruslení. Nevadí tak napadlý sníh a dá se dálkově bruslit, což jsme zašli o víkendu vyzkoušet. Svítilo sluníčko a na tuto unikátní bruslařskou promenádu vyrazilo plno lidí...
Ledová trať je denně odhrnovaná a kartáčovaná a kvalita a tloušťka ledu je taktéž denně kontrolována. Prohrábnutá dráha měří přes sedm kilometrů, u Lipna má tvar oválu, směrem k Frymburku vede cesta široká asi šest metrů. Podle vodohospodářů se jedná o nejdelší bruslařskou dráhu v Česku (snad i na světě?), čtrnáctikilometrová jízda tam a zpět už stojí za to, odbočka je i k Přední Výtoni.

 

Promenáda slouží široké veřejnosti, ale testují na ni například i nizozemští rychlobruslaři. Cestou se dá kochat nádhernou přírodní scenérii jižní užší části přehrady nebo se na jednom konci tratě občerstvit u bárku přímo na ledě. Dobrý to tip pro dopolední či odpolední zimní pohyb na čerstvém vzduchu!
Lipenské jezero je největší vodní plochou republiky, v zimě tedy i největší plochou ledovou. Díky tomu, že se nachází v nadmořské výšce 725m nad mořem, je zamrzlé většinou od prosince do března.
Ilustrační fotka z http://www.sportovninoviny.cz/tema/index_img.php?id=77344.

leden 2009

home
e-mail

fhg.cz
FHG