MAPY A PRŮVODCI

Motto: „Levně koupit, snadno stáhnout.“
V současné době se dají sehnat kvalitní mapy takřka čehokoli a průvodci, knihy a povídání o čemkoli cestovatelsky zajímavém i nezajímavém kdekoli na světě. Jenže nic není zadarmo, zejména tiskoviny ne, zvláště ty publikované v zahraničí. Proto se hodí vědět, jak získat mapy a průvodce pokud možno co nejvýhodněji...

 

Rád navštěvuji knihkupectví - specializovaná jako v Praze Kiwi (Jungmannova), Mapis (Štefánikova), ITM Prodej map a průvodců (Senovážné nám.), nebo oddělení Cestování ve velkých knihkupectvích např. Kanzelsberger, Luxor, apod. - a listuji si všemožnými průvodci, mapami, cestopisy, apod. Tu a tam si něco přečtu, kochám se a spřádám plány budoucí.
Když je ale vskutku potřeba něco získat, nastává vystřízlivění při otočení prohlížené věci a pohledu na cenovku. Knihy a mapy jsou drahé jistě právem, většinou za to i stojí, ale když jich člověk potřebuje na cestu hned několik, je to finanční zátěž znatelná.
Nezbývá než se poptat po kamarádech či zkusit různé bazary na cestovatelských serverech, ale ne vždy se tak dá vše sehnat, navíc průvodci i mapy poměrně rychle stárnou a informace v nich ztrácejí na aktuálnosti.

 

Pokud člověk jede do rozvojových zemí, zejména asijských, může spoléhat, že tam v knihkupectvích v turistických centrech průvodce a mapy koupí za poloviční ceny než u nás, Evropě či USA. Jedná se o plagiáty a různé pokoutné kopie (příp. použité kusy, zanechané tam jinými cestovateli), ale leckdy provedené kvalitněji než originály, takže pokud tomu nebraní svědomí vzhledem k autorským právům, dají se sehnat průvodce Lonely Planet, Rough a další dokonce v různých jazykových verzích. Ale těžko na to stoprocentně vsadit, zvláště pokud člověk jede do daného místa poprvé, a neví přesně kam zajít.
Zadarmo a z domova lze materiály získat stažením z internetu. Kvalita elektronických podob a psaných informací je různá, ale dá se najít i poměrně vysoká. Velmi dobrý je mapový server
http://mapy.mk.cvut.cz/, kde se dá plno map stáhnout v dobrém rozlišení. Dalšími zdroji jsou stránky různých knihoven a universit, např. http://www.lib.utexas.edu/maps/. A v neposlední řadě různí pisatelé přikládají mapy ke svým cestopisům. Z těchto cestovatelských zápisků na internetu lze také získat informace o zemích, cestování, ubytovaní, místech a další praktické rady, které jsou jinak v průvodcích. Ale jak jsem již zmínil výše, záleží na kvalitě a aktuálnosti! Inspirovat se dá i zájezdy cestovek.
Pokud tedy vskutku člověk nakonec usoudí, že je nezbytné koupit nového průvodce či mapu, tak mimo na začátku zmíněných knihkupectví s velkým výběrem může navštívit
http://www.levnepruvodce.cz/ či jiné internetové obchody, a třeba tam najde, co potřebuje, a dokonce o dost levněji než v kamenných obchodech.

Pokud znáš další zdroje map a levných průvodců, dej mi prosím vědět, děkuji, článek dle připomínek a příspěvků rád rozšířím!

červen 2007

home
e-mail

fhg.cz
FHG