PENÍZE, PRACHY, CHECHTÁKY, LOVE

Kdesi jsem četl, že zážitky jsou přímo úměrné vynaloženým penězům. Nemyslím si, že je to zcela pravda, na druhou stranu peníze nejsou všechno, a než si kvůli ním vrtat koleno, tak je lepší si pořádně užít, než pak litovat (obě varianty z vlastní zkušenosti ověřeny). A taky není dobrý se dát kvůli 100 dolarům zastřelit. Jak se tedy s penězi chovat, kde a v jaké formě mít třeba 20 000 na měsíční cestu, atp.?

Tento článek jedná především o zemích, jejichž měny nelze dopředu směnit v naší republice.

Hotovost, směna
Základem je mít hotovost, ta je nejvšestrannější. Samozřejmě místní měna. Nejuniverzálnější a nepraktičtější cizí měnou je americký dolar (zatím, možná svým slábnutím časem ztratí své prvenství), který se snadno a všude vymění v dobrém kurzu. Občas se s ním dá i platit v restauracích, za dopravu, v hotelích i na trzích, někdy je to dokonce nutné (záleží ale na kurzu v jakém to přepočítávají). Už i mimo Evropu začínají být běžná Eura, nebo se dají směnit jiné měny jako britské libry, japonské jeny, australské dolary, švýcarské franky, ruské rubly, apod., ale kurzy nebývají tak výhodné, navíc se netradiční měny dají směnit povětšinou pouze v bankách.
Nejsnazší směna je v kamenné směnárně, je to rychlé a zřejmé, snadno vyberete nejlepší kurz. Dá se samozřejmě měnit i v bankách, ale to může být delší proces s frontami, obcházením několika úředníků a vyplňováním formulářů. Také banky mají více omezenou pracovní dobu a je jich méně. Rozhodně neměňte peníze u pochybných lidí na ulici, i když lákají na výhodný kurz, raději dbejte na doporučení z průvodce, či jiných důvěryhodných zdrojů.
Při směně občas nechtějí brát příliš malé (5 a 1) nebo příliš velké (100) bankovky či naopak mají na větší nominální hodnoty o něco lepší kurzy než třeba na dvacky (zjistěte předem). Problém může být s bankovkami ve špatném stavu (zmuchlané a mnohokrát překládané) a zejména s těmi starými - stodolarovky vydané v 70. a 80. letech. Natržené bankovky nechtějí nikde, slepení izolepou ale problém většinou vyřeší. Někde nechtějí bankovky popsané, jinde toto není problém a bankovky běžně slouží k psaní poznámek a výpočtům.
Na venkově, v horách, apod. nemusí být žádná možnost směnit cizí měny, proto vždy vyměňte dostatek peněz včas, při nejhorším mohou občas zachránit hotely (pokud jsou) nebo místní lidé/obchodníci, ale kurz pak bude spíše vyděračský. Také se vyplatí mít stále u sebe dostatek drobných (USD i místní měnu), zejména na placení obchodníkům při smlouvání, rikšákům a taxikářům, v restauracích, apod. Sami většinou drobné nemají a nechce se jim je někde shánět!

Aktualizace 2014: Určitou hotovost to chce mít v místní měně, dolary či eura beru již jen v omezeném množství, neboť spoléhám na vybírání z bankomatu, který je vždy minimálně na letišti a ve velkých městech.

Cestovní šeky
Šeky jsou bezpečnou formou uložení peněz, při směně se člověk musí prokázat pasem a podepsat se dle podpisového vzoru. Při ztrátě či ukradení prý bez problému budou v příslušné bance/pobočce vystaveny šeky nové, jen se musejí znát čísla, místo koupě a prokázat se účtem (nemám zkušenosti, jestli to funguje vskutku tak snadno).
Komplikací je jednak obtížnější směna - a) místo: nelze všude (jen velká města), nejlépe v pobočce vydavatele šeků, jinak bankách, výjimečně směnárnách, - b) bývá to ještě větší procedura než směna hotovosti. A za druhé bývá horší kurz + extra poplatky (např. u nás, ale to neplatí vždy, výjimečně jsou i země, kde je na šeky stejný nebo i lepší kurz než na hotovost). Dále je třeba mít čísla šeků pečlivě poznamenané a spolu s kopií účtu schované (nejlépe i na emailu) a dělat si záznamy, které už jsou proměněné.
Nejvýhodnější jsou šeky American Express, jsou nejvíce rozšířené a známé. Existují i další - MasterCard, Thomas Cook, VISA, Citibank, Marco Polo..., ty však mají omezenou směnitelnost.

Aktualizace 2014: Šeky už nepoužívám, vzhledem k rozšířenosti bankomatů již po celém světě, čímž ztratila smysl nutnost mít hotovost+šeky na celou cestu od začátku u sebe.

Platební karty
Kartami se dá platit v lepších obchodech, hotelech, restauracích, při půjčování auta a hlavně vybírat z bankomatu. Kurzy jsou většinou výhodnější než při směně (střed), ale občas se účtují poplatky (při výběru z bankomatu...), to se pak výhodnost stírá. Ne všude však bankomaty jsou. Vyzvednout hotovost z karty lze i v některých bankách, ale ty také nejsou všude :-) Lepší je karta s embosováním, Visa či MasterCard, horší Maestro, VisaElectron, ale záleží na zemi.
Pozor na placení v pochybnějších zemích&zařízeních, kartu byste nikdy neměli ztratit z dohledu, mohlo by se stát, že si z účtu odepíšou víc než mají, z domova to pak těžko vyreklamujete. Rovněž i bankomaty v některých zemích nemusí být úplně bezpečné a šizunci mohou kartu naklonovat a účet zcela vybrat. Je vhodné mít kartu pojištěnou proti krádeži a na účtu nemít moc peněz (nejlépe si tam vždy z jiného účtu pomocí internetového bankovnictví převádět potřebnou částku) a mít s sebou tel. číslo na zablokování účtu/karty.

Aktualizace 2014: V posledních letech se spoléhám převážně na platební kartu a výběry z bankomatů, vybírání chce samozřejmě dobře plánovat. Beru už pouze drobnou hotovost (USD, EUR), kdyby bankomaty někde neočekávaně nebyly nebo nefungovaly.

Ochrana financí
Peníze jsou na cestách to nejdůležitější, člověk může přijít o všechno, ale když mu zbyde platební karta nebo balík bankovek, dá se v cestě pokračovat. Koupí si na tržnici tričko, papírovej foťák a lístky na autobus a jede dál, problémy a ztracený majetek může řešit až doma...
Hotovost je nejvšestrannější, jak již bylo řečeno, ale také nejzranitelnější, pokud vám ji někdo ukradne, můžete se s ní navždy rozloučit. Když je to s měněním šeků a vybíráním z karty bída, musí se tahat dost hotovosti s sebou, peníze to tedy chce mít rozdělené na co nejvíce místech.
Já mívám hotovost na pár dní (ne zas podezřele málo) v peněžence (po ruce, ale v uzavíratelné kapse) a v případě přepadení jsem připraven je "darovat" (ale ne zas moc lacino). Pár peněz, ale hlavně pas, příp. letenku (její kopie) a šeky mívám v moneybeltu, ale ten není moc praktický: horko-pocení, pod bederákem-tlačení, atp., tak ho většinou přesouvám do velkého batohu. Navíc každý lepší lapka už ho zná a jde po něm na prvním místě (stejně jako po malém batůžku), takže je také spíše na "darování", proto ty šeky.
Větší obnosy to pak chce mít rozdělené v různých schovkách po batožině a oblečení: zastrčené/dvojité kapsy uprostřed batohu, všité kapsičky či přišpendlená plastová pouzdra kdekoli - rukávy, kapsy, podšívky, podprsenka, spodní prádlo, ponožky, ... , toaletní taška, léky, baterka, boty, ... Nejvíce se mi osvědčil pásek na kalhoty s kapsou zevnitř, kam se peněz vejde vcelku dost včetně kopií pasu, letenky, apod. A taky si vždy říkám, že když mi ukradnou vše včetně velkého batohu (a všech schovek v něm), tak že kalhoty mi snad nechají. I když to také nebývá vždy pravda a občas se stává, že okradený zůstane jen v trenkách...
Bankovky je vhodné chránit proti vlhkosti. Do skrýší se pak musí šahat jedině v nepřítomnost cizáků (záchod, stan, pokoj) a stále je nekontrolovat (byť i mimoděk). Kapsičky a schovky by se, stejně jako moneybelt, neměly pod oblečením rýsovat a prosvítat. Není vhodné cokoli cenného schovávat do malého batohu, ten je z hlediska okradení nejzranitelnější. Rozdělení peněz bych nikdy nepodceňoval.

Aktualizace 2014: Spoléhání se převážně na kartu vyžaduje její zvýšenou ochranu a ochranu účtu, viz výše. A lépe mít karty alespoň 2, jednu v peněžence, druhou schovanou.

Resumé, převody
Co je tedy nejlepší? Těžko říct, vše má své výhody i nevýhody, zaleží na délce pobytu, potřebném obnosu, navštěvované zemi, atd., atp. Nejlepší je mít kombinaci všeho, s hotovostí je to nejsnazší, šeky je dobré mít jako jistotu před okradením a kartu na neočekávané výdaje...

Aktualizace 2014: Vzhledem k obecné rozšířenosti bankomatů preferuji platební kartu a vybírání, viz aktualizace v jednotlivých kapitolách.

A pokud se nakonec člověk náhodou octne zcela bez peněz, dají se peníze převézt od rodiny, známých..., při nějaké velmi vážné situaci to může být poslední záchrana, při několikaměsíční cestě i plánovaný úkon. Nejrozšířenější a rychlá je služba Western Union, funguje velmi jednoduše (ale trochu draze), stačí na jednom místě složit peníze a vyplnit formulář, předat (nejlépe telefonicky) jedinečné kontrolní číslo příjemci, který s ním a svým formulářem peníze vyzvedne. Western Union prý funguje v 190 zemích světa v 170000 provozovnách. Informace a výše poplatků (platí ukládající) za službu Western Union naleznete na www.westernunion.com/ nebo www.intercash.cz. Podobné služby poskytuje i American Express, atp.

Utrácet to chce samozřejmě uvážlivě, peníze nikde moc neukazovat, nechlubit se jimi, na ceny se dopředu ptát a smlouvat, což je disciplína sama pro sebe - viz Indie, země smlouvání zaslíbená ;-)

Hodně štěstí i zážitků!

home
e-mail

fhg.cz
FHG