CYKLISTICKÝM PEKLEM (recenze knihy)

Tři největší bikové extrémy světa,

napsal Jak Kopka.
Když je velmi zajímavé a jedinečné téma poutavě a čtivě napsané, nemůže mít kniha chybu...

 

Vydavatelství: CYKLOKNIHY s.r.o., listopad 2006, 230str.

Z desek knihy: "Kniha přibližuje tři autorem absolvované závody, každý uskutečněný  v naprosto odlišných podmínkách. Jeden ve spalujících vedrech, další v nesnesitelných mrazech, třetí v nepředstavitelných kopcích. Závody jsou téměř transkontinentální a jakákoli plánovaná podpora je na trase zakázána. Účastník musí přežít jen s věcmi, které si zvolí a veze s sebou. Kromě přežití se ale musí dostat do cíle co nejrychleji.
...
První část knihy doprovází exkluzivní fotografie fotoreportérky Markéty Navrátilové."


Jan Kopka se v letech 1979-91 věnoval profesionální silniční cyklistice, v současnosti má (již ve veteránském věku) silniční i horskou cyklistiku jako svého koníčka. Od roku 1996 se účastní různých extrémních závodů převážně transkontinentálního charakteru, z nichž tři popisuje v této knize.
Závody plné dřiny, ale i radosti, jsou bodře popisovány velmi čtivým jazykem, vedle hlavní dějové linie přidává také poznámky o přírodě, okolí, lidech a úvahy i zamyšlení o samotném závodění a závodnících. Nejedná se tedy pouze o popis neobyčejných cyklistických závodů, ale také o pobyt v přírodě a schopnosti sám přežít a obstát.

1. Crocodile Trophy - "závod na horských kolech napříč Austrálií od jihu na sever, v pekelné výhni pouště"
15tidenní etapový závod dlouhý 2120km a vedoucí několika klimatickými pásmy jel v roce 2000. Mimo únavy, bolestí a nesnesitelného horka bojoval i s "odlidštěným" taktizováním týmu Fuji a ztrátou vlastního kola. Přesto v značné konkurenci dosáhl skvělého výsledku a to nejen díky pravidelné&značné konzumaci piva.
2. Iditarod Trail Invitational - "zimní nonstop závod Aljaškou, v extrémních mrazech, absolutně bez podpory"
V zimě 2003 se vydal bojovat sám se sebou, mrazy a divočinou na Aljašku. Závod dlouhý 350mil (cca 600km) zcela neobydlenými oblastmi, kde stovky kilometru není koho požádat o pomoc, a když se člověk vzdá, nemá ho ani kdo vyzvednout, se jede s minimem vybavení v -40 stupňových mrazech a závějích sněhu. Povídaní nejenom o samotě, ale i o speciálním vybavení do extrémních podmínek.
3. The Great Divide Race - "z Kanady do Mexika divočinou Skalistých hor, 4000km dlouhý nonstop závod, se 70 kilometry převýšení"
Nejdelší bikový závod na světě, jedinečný přejezd Spojených států, absolvoval v roce 2004. Trasa vede takřka stále horami ve výškách přes 2500m n.m. a jakákoli podpora je zakázána. Závodník se tak musí spolehnout jen sám na sebe jak ve vysokých horách, na sněhu, v pouštích a v oblastech plných medvědů a pum, tak i při vypořádávání se s častými defekty kola. Závodí se nonstop, tedy i během spánku, nakupování jídla, balení, atd., závod mu včetně mnohých bloudění a dlouhých oprav trval necelých 21 dní.
 

leden 2007

home
e-mail

fhg.cz
FHG