EDINBURGH 2004/05 - STUDIJN POBYT A VLETY PO BRITNII
TEXT: vod&co s sebou univerzita&studium skotsko&počas&jazyk edinburgh-město ubytovn&campus
penze&jdlo&doprava zbava&sport&hospody vlety&lidi&akce  m vlety 1-2denn m vlety vcedenn
FOTO: edinburgh kolej&kola   akce&lidi vlety krtkodob zimn skotsko   britnie vchod   severozpad

VLETY&LIDI&AKCE

VLETY
Campus je zcela za městem, okolo jen pole a o kus dl hory. Je to ndhera, daj se podnikat pěkn vlety okolo, zvltě kdy m člověk kolo. Nejlep je vyrazit podl Union Canalu či Leithu, nebo do Pentland, South Queensferry či na Cramond. Najde se i mnoho rozmanitch prochzek po Edinburghu.
Kdy se najde vce času, a on se vdy najde, d se vydat na nějak vět vlet. O dopravě po Skotsku zde. O vletech, kter jsem podnikal j pu tady. Tu a tam vcelku dobr vlety pořd Chaplaincy a Mountaineering Club (viz jejich nstěnky). Dal typy na zajmav msta jsou na www.undiscoveredscotland.co.uk.
Co stoj za to navtvit (s hvězdičkou jsou msta, kde jsem nebyl):

1. ostrov Skye (hory Cuillin, uasn přroda a klid), ostrov Arran (Skotsko v miniatuře, hory, dol, pobře), Orkneye*, Shetlandy*, dal ostrovy*, severozpadn pobře - Tongue-Durness-Lochinver (hory, rozeklan pobře, ple, klid a přroda!), Glen Coe + pustina na vchod od něj, Ben Nevis (pěkn jednodenn vlet na nejvy horu Britnie), Torridon (hory), hrad Eilean Donan

2. Glenmore + Cairn Gorm (hory, forest park),  Glen Affric* (hory, dol, star lesy), Loch Awe, Loch Fyne a okol (udol, hory), Duncansby Head (tesy), Loch Maree, Stirling (star město nad řekou, hrad, monument Williama Wallace),  oblast okolo Dufftownu (nesčetně destileri a hradů + krsn přroda), Trossachs* (hory&dol), Lake District (ne a tak vzdlen ndhern NP, ale ji ne Skotsko)

3. Loch Lomond (hory - Ben Lomond, jezero, pěkn přroda, star lesy), Glasgow (ijc syrov velkoměsto s modern architekturou a stavbami Charlese Rennie Mackintoshe), Oban (pěkn přstav), Loch Ness (jezero, Monster Centre), St. Andrew (historick město, kolbka golfu + prvn hřitě, zbytky katedrly, hrad), pobře Elgin - Fraserburgh (rybřsk vesničky), Loch Rannoch*, Loch Tay* a okol (hory), Falkirk (uasn vtah na lodě), Melrose, Dryburgh*, Jedburgh* (rozbořen opatstv), Fort William (turistick centrum v hezk přrodě)

4. Inverness a Aberdeen (velk přstavy, kde mimo malch historickch center nic moc nen)

 

LID + DAL AKCE
Fotky. Na kole je plno cizinců, člověk nen vůbec vjimka. Člověk se tak přtel spe s cizinci ne mstnmi, jeliko jsou ve stejn situaci, obdobně trv voln čas, maj stejn problmy, atd. Navzat kontakt se Skoťkama je o mnoho tě, nejsou vůči cizincům moc komunikativn a o přatelen moc nestojej. Mon je to i tm, e komunikace je s nima často dost obtn, protoe jejich přzvuku, zvltě při jejich rychl komunikaci mezi sebou, lze stě rozumět. A naopak, oni moc nerozumi cizincovsk angličtině. Navc jsou větinou vrazně mlad, je jim 17-22. Ve kole se s nima tedy člověk beně moc neseznm, nejlep přleitost, kde navzat nějak kontakt s mstnma jsou sportovn kluby.
Kadou středu jsme chodili zdarma na večeři do chaplaincy, kter je na campuse. Mimo jdla zadarmo je to i dobr přleitost, kde se seznmit s lidmi. Stejně tak dobr na seznamovn s cizinci je angličtina zadarmo, viz kola jazyků a zmnka zde.

Zajmavou udlost je i sledovn sportovnch zpasů v hospodě, pltno je snad v kad. Nam zajmům vvodila Liga Mistrů, a těili jsme se na mistrovstv světa v hokeji, ale to takřka nikde nedvali, viz ne. Ale mnohem zajmavěj ne televize je si zajt naivo na fotbal či rugby, zpasy ve Skotsku jsou pověstn vbornou atmosfrou. To si mi bohuel nepotěstilo.
Kdy se na jaře povede pěkn tepl a slunn den, je přjemn se vyvalit na trvnky mezi kolejema, hrt různ hry, čst si, popjet či se jen vlet. Přpadně si (třeba v chaplaincy) půjčit gril a uspořdat pořdn barbecue.
Zpestřen trven volnho času přinej samozřejmě tak přijdějc (vlastn i ostatnch) kamardi a rodiče.
Dalm zdrojem zbavy je samozřejmě počtač. Jednak internet porajc obrovsk mnostv času, ale tak třeba koukn na filmy s popjenm či bez něj a pařen her. Třeba po bezdrtov siti CeSko (Counter Strike) ;)

barbecue   krlovna při otevrn parlamentu   sheraton hotel   vbuch


● 9.10. -  oficiln otevřen novho skotskho parlamentu
Po mnoha letech stavěn a po prostavěn "pr" stovek milinů liber byl konečně dokončen nov Skotsk parlament, velmi diskutovan stavba. Otevřt ho přijela sama krlovna, kterou jsme po asi hodině čekn nakonec spatřili na vlastn oči velice zblzka. Princ Phillip, jej manel, se jen nenpadně loudal několik kroků za n.
Parlament je teď otevřen pro veřejnost, do jednacho slu a několika mstnost pro vbory se lze podvat zdarma, obshlej prohldka s vkladem je ji za vstupn. Je rozhodně nutn vyut i jen mal nahldnut a pokochat se modern architekturou a technologiemi, kter jsou zde opravdu uchvacujc a i posledn detail omračuje!


● 23.11. - sheraton hotel
Koncem listopadu jsme byli (my Česi) prostřednictvm koly pozvni na vročn večeři ICE (Institution of Civil Engineers, něco jako komora inenrů u ns), East of Scotland. Kon se to kad rok a čet studenti na HWU jsou vdy zvni, neboť mstn ICE m dobr vztahy s Českou republikou. Oblkli jsme na sebe obleky a vyrazili do Sheratonu (kdo to slyel, jen obdivně a nevěřcně koukal, je to jeden z nejluxusnějch a nejprestinějch hotelů v Edinburghu), kde se akce konala. Stůl pro česk studenty byl v druh řadě od pdia veprostřed, stolů tam bylo tak 40 po 10ti lidech - velkej sl pěkně narvanej, sam velk zvřata skotskho stavebnictv. Někteř Skoťci měli na sobě sako, koili, motlka a k tomu kilt - skotskou sukni a huňat ponoky!
Ale od začtku, nejdřv jsme se - 6 českch undergraduate studentů, 1 postagraduate, Garry Pender jakoto vyučujc a 2 Irov studenti pro doplněn počtu - seli v hospodě naproti hotelu a dali na seznmen 2 piva. Pak se lo, prili jsme tak akort na čas. Hned se na ns vrhli čnice a začali ns obskakovat.
Začlo se přpitkem a modlitbou, pak rajčatov polvka s opečenm chlebem. Jako hlavn chod přiel flk skoro krvavho jehněčho s rozmarnovou drobenkou, pudinkovo-bramborovou homol a opečenou zeleninou - neuvěřiteln dobrota!! Ve za neustlho dolvn vna. Jako zkusek tepl jabka a maliny s drobenkou, na tom kopeček zmrzliny a na tom karamel. Pak talř s vybornejma srama a keksama, přpitek na krlovnu a kafe s lahodnejma čokoldovejma kuličkama. Na zvěr pank whiskey!!
Uff! Najed jsem se k prasknut a vborně, a opilej jsem byl taky dost ;)
Pak byla přestvka na močen a začaly proslovy. Někter plamenn, pln plnů do budoucna a povdn o spěch, jin pln vtipů a děln si srandy ze veho monho. To trvalo tak pekně dlouho, oficiln čst skončila asi po 11. Pot se povdalo mezi stoly, opilci se motali a pilo se na baru...


● 29.-30.4. - beer festival
Beer festival se konal na campuse v Unii, jednalo se o monost koupit si a ochutnat jakkoli z asi 80ti skotskch a anglickch piv, včetne piva Heriot-Watt. V rmci poplatku byl půllitr s logem HWU, ale jinak to bylo dost drah, nezajmav a chcpl.


● 15.5. - finle mistrovstv světa v hokeji
Svět by měl t hokejem, kdy je mistrovstv světa, ale Skotsko tedy vůbec neilo. Ani na domcch přijmačch ani ve sportbarech neel chytit program, kde by hokej dvali, nikoho to nezajmalo, nikdo o tom neměl ani ajn. Hokej?? Teďka?? Mysl jako NHL??
Nakonec jsem nali hospodu, kde přenosy dvali, ale jen nějak zpasy. A jeliko to bylo kanadsk vysln, Česi je začli zajmat a ve finle, tud to byl jedin zpas, kter jsme nakonec viděli v přmm přenosu. Ale stlo to za to! Dvali ho asi jen ve dvou hospodch v Edinburghu, proto byly obě narvan Čechama ze vech koutů města a tak Kanaďanama. Na začtku přenosu byl such komentř, e "Čei maj sice Jgra, ale Kanada to stejně vyhraje." No začlo se hrt a za velkho povzbuzovn, pit, řvan a ke konci i velk radosti to skončilo tak,  jak jistě kazdy v (3:0). Oslavovn se pak protahlo do pozdnch hodin... ;)


● 4.6. - vbuch
V sobotu rno jsem byl v počtačov učebně na jedn koleji. Najednou přila obrovsk tlakov vlna, co zatřsla oknama a ihned nato omromn rna a jakoby se zachvěla zem. Vbuch, řikm si, ale pak jsem to nějak pustil z hlavy. Kdy jsme dopoledne odjděli do Glasgow, vude jezdili policajti a sanitky, tak jsem si na to vzpomněl, řikm to Jiřmu a celou cestu jsme si dělali srandu, e nm vybouchla kola.
Vrtme se a ono to tak je!!! Zrovna nae fakulta, ve strojovně bouchnul plyn a chvli to hořelo. Trosky zashly pr okolnch budov, docela klika, e to bylo o vkendu a brzo rno, jinak to mohl bejt slunej masakr.
Nicmně v ponděl vldnul vude naprostej chaos, protoe v nročnm odvzdvacm tdnu najednou chyběla polovina učeben, 80% počtačů napojench na fakultn sťt, kde jsou různ speciln stavařsk softwary a polovina učitelů jen tak bloumala po kole, protoe měli nepřstupn kabinety a postrdali materily.
Stavebn prce pr měly trvat měsce, ale chod koly se jak tak během tdne ustlil, neboť velkou čst postien budovy postupně znovuotevřeli. 

 
home zpět na vod prce ze koly vkresy&tvorba zvěr&odkazy email   <fh>