EDINBURGH 2004/05 - STUDIJNÍ POBYT A VÝLETY PO BRITÁNII
TEXT: úvod&co s sebou univerzita&studium skotsko&počasí&jazyk edinburgh-město ubytování&campus
peníze&jídlo&doprava zábava&sport&hospody výlety&lidi&akce  mé výlety 1-2denní mé výlety vícedenní
FOTO: edinburgh kolej&škola   akce&lidi výlety krátkodobé zimní skotsko   británie východ   severozápad

PENÍZE&JÍDLO&DOPRAVA

Týdně člověk utratí tak okolo 110Ł, když si moc nevyskakuje. To je tak 25Ł za jídlo (vaření si sám), 15-20Ł za alkohol (levný, ale pravidelné chození do hospody), 48,5Ł za ubytování, cca 10Ł za dopravu a zábavu a 5-10Ł za ostatní věci jako poštovné, telefon, hygienu, atd. K tomu je třeba ještě připočítat nárazové útraty, jako dovybavení bytu a kuchyně, oblečení, sportovní aktivity, kolo, výlety, apod., což také není úplně levné. Samozřejmě navíc také letenka či jiné spojení z a do ČR.
Za doby mého pobytu se libra pohybovala od 43Kč do 46Kč. Celkový grant od školy, fakulty, státu a Evropské Unie, který jsme dostávali, činil 470Euro na měsíc, což je cca 315Ł. To za 9 měsíců udělalo přibližně 130000Kč, což je hodně slušná částka, nicméně na pokrytí nákladů (jak je vidět výše) rozhodně nestačí. Je to jen tak na bydlení a základní jídlo, vše ostatní je nadstandard.

Obchod na campusu je dost drahý, nejlepší je nakupovat v supermarketech. Velice levné jsou Lidly (Wester Hailes - nejblíže ke campusu a Dalry Road - na busu 25 téměř v centru) a Asda (Slateford - bus 34). Levný a blízký je také Morrison v Gyle centru a od něj nedaleký hypermarket Tesco na Meadow place, jenže jsou těžko dosažitelné autobusem.
Obchodní ulice v centru je Princes Street, obchodní centra jsou mimo jiných St. James (na východním konci Princes), Ocean Terminal (v přístavu), Cameron Toll a Kinnaird (obě blízko Craigmillar Castlu).
Pokud si člověk vaří sám, ceny jídla se pohybují obdobně jako u nás. Stravování ve fastfoodech a restauracích (jsou i na campuse) vyjde poměrně draho, navíc ve fast foodech se mimo hamburgrů, smažených ryb a hranolek prakticky nic jiného nesežene.
Hospody nejsou moc levné, je třeba chodit tam, kde jsou různé akce a happy hours. Pivo za 1-1,5Ł je levné, do 2Ł ještě jde. Přes 2Ł už nám přislo moc drahé, ale pokud člověk neví, kam jít, levnější nenajde!! V obchodě stojí pivo při akcích od 0,5Ł.

Do centra města je to z campusu 30 min autobusem, jedna jízda stojí 1Ł, celodenní lístek 2,3Ł. 4-tydenní jízdenka stojí studenta 30Ł. Je dobré si obstarat kolo, čímž jde za autobusy ušetřit a zároveň je to sportovní prostředek vhodný pro příjemnému trávení volného času a zlepšování kondice. Pozor ale na nechávání kola přes noc zamčeného někde na ulici, dobrou zábavou ožralých Skotů je kolo rozkopat či jinak zničit, nebo jeho části ukrást. Různých vraků zamčených kol jsou po Edinburghu mraky.
V neděli dopoledne se ve městě koná Sunday market, něco jako bleší trh se vším možným. Dá se nakoupit nádobí, vybavení bytu, kolo, elektonika, sportovní potřeby a plno dalšího. Pozor ale na kvalitu a zachovalost. Suday market je v garážích na New street (za Waverly station).
Vyplatí se si koupit místní SIM-kartu (kvůli shánění práce, domlouvání se s kamarády, atd.), pro cizince je asi nejvýhodnější O2, i když má velice špatné pokrytí, neboť se o víkendu dá přes číslo 08445 660 660 volat na pevné linky do zahraničí za 2p/min!!
Náklady na studijní potřeby jsou zanedbatelné. Zakoupením stříhacího strojku v Asdě jsme ušetřili za holiče.

asda strava   vaření a pečení si doma   lothian autobusy   stopování

Život je v Británii ve srovnání s ČR drahý, ale jakmile člověk začne pracovat, vše je poměrně levné. Práce se nejlépe shání přes Job Centrum (pracák), kterých je ve městě plno (například u Haymarketu nebo v hlavní centrále na St. Andrews square), a nabízí práci všech druhů. Když má člověk zájem pracovat ve stravovacím odvětví, je dobré koukat na inzeráty ve výlohách hospod a restaurací, či se zaregistrovat v nějaké agentuře na jednorázové brigády (Temp Agency - Broughton Place, EICC - Edinburgh International). Agentury jsou v celku spolehlivé, takto se dá také pracovat pro James Watt Centre ve škole. Platy jsou od 4,8Ł/h.
Sehnání pravidelné práce není úplně snadné, musí se projít vyplňování žádostí a pohovory a mít trochu štěstí. Ale platy pak můžou být o něco lepší, dá se sehnat i práce v oboru.
Do práce přijímají i cizince bez žádného většího papírování, jen si je třeba zařídit National insurance number, což stojí 50Ł a trvá asi 3 měsíce, ale můžete krátkodobě pracovat i bez něj. Také je třeba si zařídit účet u místní banky. Pobočka Royal Bank of Scotland je i na campusu, ale pracovníci jsou tam velice nepříjemní a nevstřícní.

Velmi praktická je kreditní karta s embosováním, s kterou se dá platit přes internet, hodí se na platby levných autobusů, letenek, placení půjčeného auta, apod. Také na placení v obchodech, neboť například s kartou Visa Electron od studentského účtu ČS byly dost problémy, ta je v Británii dobrá skoro jen na vybírání z automatu, za což jsou nemalé poplatky.

stské autobusy v Edinburghu jsou Lothian, 25, 34 a 45 jezdí na campus. Ve městě také jezdí autobusy společnosti First, těch ale není tolik, a zaměřují se spíše na spojení Edinburghu s přilehlými vesnicemi a městečky.
Meziměstské spojení zajišťují společnosti Megabus, Scottish CityLink, které jsou nejlevnější, ale jezdí jen na hlavních destinacích; výhodné je kupovat listky přes internet, až od 1Ł!. Dále je tu StageCoach a vlaky které jsou o něco dražší - britské dráhy a First ScotRail. U Scottish CityLink lze objednat bezplatně studentskou kartu na 20%slevu. U všech druhů dopravy zpravidla platí, že zpáteční lístek na ten samý den vychází velice levně, někdy i na cenu lístku jednosměrného.
Když chce jet na výlet dost lidí, vyplatí se půjčit auto - Enterprise, Arnold Clark, Budget (ty jsou nejlevnější), Avis a Hertz. Chce si to ale zjistit všechny podmínky, kolik stojí pojištění, jaká je spoluúčast, kolik je příplatek, když není řidiči 25, kolik je příplatek za řidiče navíc, atd.
Autostop je ve Velké Británii také vhodnou variantou cestování. Země je to naprosto bezpečná a ačkoli je už stopování dávno vyšlé z módy, tak stále výborně funguje. Já měl vždy jen ty nejlepší zkušenosti, čekání je tak max do 20 minut, lidé jsou vstřícní a pomáhají se vším možným. Člověk si dobře popovídá a zadarmo a dost rychle se dostane, kam se mu zamane. Ani 2 kluci s velkejma batohama situaci nestěžují, a lidi berou i za deště, tmy, chůze... Je to rozhodně dobrý způsob levné dopravy, který stojí za to využít.

 
home zpět na úvod práce ze školy výkresy&tvorba závěr&odkazy email   <fh>