EDINBURGH 2004/05 - STUDIJNÍ POBYT A VÝLETY PO BRITÁNII
TEXT: úvod&co s sebou univerzita&studium skotsko&počasí&jazyk edinburgh-město ubytování&campus
peníze&jídlo&doprava zábava&sport&hospody výlety&lidi&akce  mé výlety 1-2denní mé výlety vícedenní
FOTO: edinburgh kolej&škola   akce&lidi výlety krátkodobé zimní skotsko   británie východ   severozápad

SKOTSKO&POČASÍ&JAZYK

Skotsko! Část Velké Británie, ale jinak skoro nezávislá země s vlastní historií, kulturou, sportem a především hrdostí. Domy jsou kamenné s komíny ve štítech, po krajině jsou rozházené hrady, všude se pasou ovce, jejichž pastviny rozdělují kamenné zídky. Na silnici se jezdí vlevo, po chodníku se chodí vlevo a občas lze spatřit správného Skoťáka v kiltu. To je Skotsko, krasná země, ne moc obydlená, s krásnou přírodou, jezery, horami, pobřežím a milým lidem. Co je k vidění a stojí zato viz výlety.
Pro Skotsko je typické jídlo haggis, což je jakýsi hodně kořeněný prejt z ovčích vnitřností. Zní to nevábně, ale chutná velice dobře!!

kamenné komíny   jezera a lesy   hrady   sníh

Prý v Británii často prší. V Edinburghu ne. Je to tím, že je na východním pobřeží, na západním vskutku prší skoro každý den. V Edinburghu až na pár kratších období na začátku podzimu, bylo stále bez deště a dost často jasno. Je sice stále chladno a fouká dost často silný vítr, ale na jaře a v létě se vydaří i pěkné dny. V zimě mrzne zřídkakdy, a aby napadl sníh, tak to už musí být. Celý rok je vlastně stále skoro stejně - jasno, chladno a větrno, trochu nuda...
Na západním pobřeží je díky Golfskému proudu o něco tepleji, ale také vlhčeji. Často tam prší, jsou nízko mraky, mží, a vřesoviště jsou promáčená.
V létě jsou mnohem delší dny než jsme zvyklí, vidět bývá do pozdních nočních hodin. Při výletech na sever je to ještě markantnější.  Že by v zimě byla déle tma, mi nějak zvláště nepřišlo.
V létě za pěkného dne při soumraku u lesů na člověka utočí midges - kousavé mušky. Jsou tak malé, že jsou sotva vidět, ale jsou jich mraky, jsou neúnavné a kousají bolestivě. Tam kde se objeví, se takřka nedá vydržet, je to otravané a skoro nic na ně nepůsobí. Leda místní repelenty, ale jistější je před nimi utéct (od lesů, což ne vždy může být snadné).

Skotština je angličtina se zvláštním přízvukem (na jednu stranu hrozným, na druhou krásným), výslovnost některých slov je dost odlišná. Chce si na to zvyknout a trochu se také přizpůsobit. Velice těžké je rozumět rychlé a slangové mluvě, a některým místním, zvláště z nižších vrstev (v obchodech, na ulici, v autobuse, děti, ...), není rozumět vůbec. Nejhorší skotský dialekt je Glasgowský.
Vyučující mluví zpravidla slušnou angličtinou a je jim dobře rozumět. Navíc rozdávají handouty (nebo jsou na školním disku) - vytištěné přednášky, takže není prakticky potřeba si žádné poznámky dělat.
V některých částech Skotska (hlavně SZ) se stále používá galština, starý keltský jazyk, trochu chrchlavý a s neuvěřitelně psanými slovy, rozumět se mu ne vůbec. Podobná řeč je Welština, používaná velice hlavně v severním Walesu.

 
home zpět na úvod práce ze školy výkresy&tvorba závěr&odkazy email   <fh>