EDINBURGH 2004/05 - STUDIJNÍ POBYT A VÝLETY PO BRITÁNII
TEXT: úvod&co s sebou univerzita&studium skotsko&počasí&jazyk edinburgh-město ubytování&campus
peníze&jídlo&doprava zábava&sport&hospody výlety&lidi&akce  mé výlety 1-2denní mé výlety vícedenní
FOTO: edinburgh kolej&škola   akce&lidi výlety krátkodobé zimní skotsko   británie východ   severozápad

UNIVERZITA&STUDIUM

Campus univerzity Heriot-Watt se nachází na samém okraji města, až za by-passem (dalniční obchvat), ve čtvrti zvané Riccarton. Na campusu jsou jak školní budovy a knihovna, tak také koleje, sportovní centrum, obchod, jídelna a 2 hospody (jedna s klubem). Fotky.
Já byl na škole stavební (School of Built Environment), ale na univerzitě se dá studovat takřka cokoli, třeba jazyky, veškeré inženýrství, fyziku, matematiku, módu, pivovarnictví a podobně. Školní rok se skládá ze tří trimestrů, každý má 10 týdnů. 8 týdnů zpravidla probíhají přednášky a cvičení (tutorialy), devátý je pak volno a odevzdávají se zápočty (courseworks) a 10. týden se dělají zkoušky. Mezi každými dvěma trimestry jsou 4 týdny prázdnin.
Běžně se v jednom trimestru studují 4 předměty, každý má zpravidla 3 hodiny týdně (celé hodiny, ne 3/4h). Záleží na předmětu, zda jsou to jen přednášky, jen cvičení, či kombinace obojího. Některé předměty jsou zakončeny zkouškou, jinde se jen odevzdávají couseworky, někde se dělá oboje. Předměty mohou na sebe navazovat přes víc trimestrů, zkouška je pak na konci posledního.
Celá škola dělá všechny zkoušky v jednom týdnu, na zkoušku je jen jeden možnej termín. Může nastat problém, když se dělaj předměty z různách programů (programy na škole stavební jsou: Architectural Engineering, Civil Engineering, Construction Managment and Surveying and Urban Studies), že se budou zkoušky krýt!! Známky prospěl jsou A-E, neprospěl F (méně než 40%).
Zkoušky se píšou v tělocvičnách a velkých sálech. Maj tam rozestavěný stolky, tak 150, ale v těch větších i 300, a píšou se zkoušky několika různých oborů najednou, zkoušky jsou rozlišené dle barvy sešitu. Batohy se nechávají u dveří, ke stolu se jde již jen s tužkou. Na zkoušku jsou speciální 16tistránkové A4 sešity s hlavičkou školy a přehýbacím zalepovacím rohem, pod kterej se píše jméno. Na zadní straně jsou napsaný pravidla, který jsou na začátku zopakovány. První půlhodinu a poslední čtvrthodinu se nesmí odejít, když jde někdo na záchod, jde vyučující s ním. Vše je dokonale organizované, žádná možnost vyjímky či změny.
Vždy si člověk může z otázek vybrat, nemusí se zodpovídat všechny. Stará zadání z minulých roků se daj stáhnout na stránkách školy. Opravování je anonymní, zkoušku kontrolují nezávisle dva lidi - žádná možnost protekce, ani zasednutí si!! Před zkouškama všem přijde stránkovej mail do školní pošty, že se nesmí podvádět (při psaní prací opisovat knihy, při zkouškách opisovat z taháku, ...) jinak hrozí neudělání zkoušky či vyhození ze školy!! Docela vtipný upozornění :)) Výsledky jsou až další semestr. Zkoušky nejsou zas tak těžký.

vstup do školy   chodba   škola stavební   školní budovy

Vyučující mluví zpravidla slušnou angličtinou a je jim dobře rozumět. Navíc rozdávají handouty (nebo jsou na školním disku) - vytištěné přednášky, takže není prakticky potřeba si žádné poznámky dělat.
Ve škole se moc času netráví, důraz je spíš na samostudium a práci doma. Ale ve srovnání s ČVUT je objem úkolů menší, a když člověk umí perfektně anglicky, tak nemá žádný zásadní problém. Velký důraz se klade na týmovou práci, a prezentace. Píší se hodně eseje a především se dělají plakáty; rysování a navrhování moc není Celkem časté jsou ale různé exkurze. Ukázka prací ze školy.
Všeobecné znalosti a znalosti o stavařině a architektuře nejsou moc slavný. Ale sebedůvěra a sebeprezentace studentů je zas vetší než u nás. Studium na Heriot-Wattu je o dost lehčí než na ČVUT.
Jak jsem psal, velké množství úkolů se dělá ve skupině, aby se studenti naučili pracovat v týmu, ale nikdo v týmu pracovat neumí, a ani se nesnaží. Bohužel to zpravidla probíhá tak, že se dělaj schůzky, na které nikdo nechodí, a když náhodou někdo přijde, tak nic neudělal. Na začátku se rozdělí práce, pak se nic neděje a neděje, až nakonec těsně před odevzdáním každej narychlo udělá nezávisle na ostatních svůj díl. Ty se pak spojí a vznikne z toho příšernej slepenec bez hlavy a paty, kterej je podle toho i oceněn. Moc to nechápu, já jakožto prefekcionalista jsem zažil plno perných chvilek, kdy bych si radši trhal vlasy...

Je docela obtížné najít nějaký rozumný předmět pro obor můj obor (A), nejlepší jsou asi na programu Architectural Engineering. Pro obory životního prostředí a dopravních staveb je snažší něco vybrat. Záruka dobrého předmětu je vyučující Harry Smith, záruka děsu a bídy Marilyn Higgins.
Já studoval:
Term 1: Transportation Modelling 1, History of Built Environment 1, Inclusive & Safe Environmental a Behavioural Studies.
Term 2: Spatial Studies, Design of Place, History of Built Environment 2 a Building Economics
Term 3: Collaborative Project 1, Urban Studies Year 2 Proffesional Project, Critical Studies 2 a Management & Organisation of People in the Built Environment.
Také jsem chodil na nepovinnou angličtinu. Je zdarma, informace na fakultě jazyků. Je to docela přínosné a navíc se tam člověk seznámí s dalšími cizinci. Jednalo se o tři hodiny týdně - English in use a Coversation Class. Dá se zapsat i na různé placené kurzy angličtiny zaměřené na vše možné.
Zápis probíhá v týdnu před začátkem školy a zapisují se předměty na celý rok. Rozvrhy se objevují v týdnu před začátkem každého trimestru, a během prvních tří týdnů se dají zapsané předměty měnit. My to proto praktikovali tak, že jsme si první týden obešli všechny předměty, co nás zamaly, a až pak podle dojmů si tvořili rozvrh, neboť podle názvu či popisu si málokdy lze udělat představu, o čem ten který předmět je.

Na škole je plno počítačových učeben, patřících jak k univerzitní síti, tak k síti školy stavební. Některé učebny jsou otevřeny nonstop. Všude je internet, který je také na kolejích. Na disku je vždy pár MB místa a na začátku určitý penežní kredit na tisknutí, který je dostatečně velký, že se dá celý rok tisknout bohatě zdarma. Na kopírování se musí koupit karta za 1Ł na 10 nebo za 4Ł na 80 A4 kopií, ale není to zas úplně nutné, neboť v učebnách jsou k dispozici i scanery apod.
Na campusu je také knihovna, kde se dají sehnat veškeré knihy nutné ke studiu, další zdroje lze nalézt v Resource Centru v Chadwick Building.
Zahraniční studenty na škole stavební má na starosti Dr. Phil Clark, ale tak nevstřícný člověk s naprosto nemožným chováním se jen tak někde nenajde. Jeho odpor k nám, jakožto k českým studentům, byl obrovský, a jeho prací spíš bylo nám házet klacky pod nohy a dělat z nás (+ všech nezápadoevropanů) blby, než nám jakkoli pomoct. Chce to mít pevné nervy, obrnit se blbuvzdorností a návštěvy u něj minimalizovat.

 
home zpět na úvod práce ze školy výkresy&tvorba závěr&odkazy email   <fh>