EDINBURGH 2004/05 - STUDIJNÍ POBYT A VÝLETY PO BRITÁNII
TEXT: úvod&co s sebou univerzita&studium skotsko&počasí&jazyk edinburgh-město ubytování&campus
peníze&jídlo&doprava zábava&sport&hospody výlety&lidi&akce  mé výlety 1-2denní mé výlety vícedenní
FOTO: edinburgh kolej&škola   akce&lidi výlety krátkodobé zimní skotsko   británie východ   severozápad

ZÁBAVA&SPORT&NOČNÍ ŽIVOT

Co dělat ve volném čase? Možností je mnoho:


SPORTOVNÍ VYŽITÍ
Na campusu je kvalitní sport centrum, s několika tělocvičnami a halami, kurty na squash a tenis, lezeckou stěnou, posilovnami, venkovními hřišti, atd. Dají se tam provozovat snad všechny sporty, které člověka napadnou. Chybí snad jen bazén, který je ale v nedaleké vesnici Curie. Nejlepší je si zaplatit vstupné na celý akademický rok za 46Ł a chodit tam pak kdykoli dle chuti. Jednorázový vstup do centra stojí Ł1,20. My jsme často chodili na squash, občas do posilovny a pravidelně s frantíkama hráli fotbal. Tu a tam jsme si zkusili i jiný sport (voleybal, lezení, ...). Na všechny sporty si lze za drobný poplatek půjčit vybavení.
V zapisový týden před začátkem roku je ve sport centru den otevřených dveří, kdy všechny kluby (kterých je bezpočet) nabízejí členství a zároveň vyzkoušení si daného sportu. Členství činí tak 10-15Ł za rok, a zahrnuje účast na pravidelných (jednou ci dvakrát týdně) trénincích.
Já byl v squashovém klubu, což znamenalo, že jsme se scházeli každé pondělí na 2h a hrál každý s každým, jak se komu chtělo. Zároveň se hrála "liga", kde byli hráči ve skupinách po pěti a sami si organizovali zápasy mezi sebou. Vždy po měsíci bylo vyhlášení výsledků a nejlepší postupovali do další skupiny, nejhorší klesali. Jednou až dvakrát za semestr pak klub pořádal nějakou "socializing" akci, což byla chlastačka s lidma z klubu, viz níže, a občas se po tréninku zašlo "na jedno" do hospody. Sportovní klub je vhodná příležitost, kde se seznámit s novými lidmi.


KULTURA
V Edinburghu je plno kin (cca 4Ł), galerií a muzeií (zdarma, viz), divadel a často i koncertů. Největší festival je začátkem září, což bohužel není během školního roku. Plno koncertů je i v Glasgow, ale obecně to nejsou levné záležitosti.

na fotbale   rush bar   hospoda pivo   akce na bytě


NOČNÍ ŽIVOT
Klubů, barů a hospod je ve městě plno. Hlavní oblasti jsou dvě, jedna je na jih od Royal Mile a vede od Lothian Road, přes Grassmarket a pak ulicí Cowgate. Sem chodí vetšinou mladí lidé, studenti. Druhá velká oblast je Rose street + část Leith Walku, ta je spíš pro dospělé a turisty. O Unii na campuse píšu v jiné kapitole, dobré jsou ale kluby University of Edinburgh.
Hospody a bary zavírají v 1 (a to tak, že nekompromisně, ať má člověk plnou sklenici, či ne) a kluby (kde se většinou platí vstup) ve 3 (vyjímka je hospoda Pivo na východním konci Princes street, kde mají do 3 a vstup není, a maj točenou Plzeň, Kozlíka, Budvárek...). Pak už nic není, žádné nonstopy, člověk se musí spolehnout již jen na sebe, ale na ulici se pít nesmí.
Kluby jsou zpravidla všechny hodně podobné, hraje popová muzika na plný pecky a na parketě tancují spoře oděné tlusté skotky a na ně číhající svalnatí i tlustí borci. Piva jsou drahá, a jestli člověk někdy rozuměl skotské angličtině, tak v řevu mnoha decibelů ji už zaručeně nebude rozumět vůbec. Za zmínku leda stojí Mood, kam ve středu jezdí z campusu busy zadarmo a tudíž je tam občas "celá škola", a Establishment kde mají slušný ceny a chodí tam pěkný holky.
My ale raději chodili jen do barů, za pivem a povídáním, nikoli hudbou a tancováním. Náš nejoblíbenější byl Rush Bar na Cowgate, kde byl fotbálek (jeden z mála ve městě), a navíc zdarma. Každou středu se tam také pořádal turnaj, kde se dala vyhrát piva, ale především to byla sranda, a scházela se tam každý týden skupina přijemných lidí, s kterýma se dalo pokecat. Navíc jsme časem získali kartičku, která prodlužovala happy hour na věky věků, takže jsme měli pivo stále za krásných 1.25Ł.
Cena piva se stává hlavním vlivem při vybírání podniku, kam zajít, pít drahá piva celý večer totiž není moc únosné. Díky tomu se stal pro cizince z naší školy oblíbený Tron, kde ve středu bylo pivo za 1Ł.  Různé akce a happy hour bývají v podvečer (tak do 6, v Rushi do 9) a o středách a nedělích.
Samozřejmě se také často podnikají akce na kolejích a bytech. Alkohol koupený v krámě je přeci jen levnější, není žádná zavírací hodina, hudba hraje dle chuti, a přátel (starých dobrých i nových na seznamování) je okolo vždy dost...

Třikrát jsme také byli v hospodě s učitelem Stevem Wallisem, který má na starosti studenty vyjíždějící do zahraničí, a vždy to byla velká zábava. Výborně se s ním povídá o všem možném, dobře se pije, a poznají se zajímavé podniky, kterých on zná bezpočet.

Jak jsem psal výše, je dobré chodit na akce sportovních klubů, člověk tak pozná nové kouty Edinburghu a seznámí se se Skoťákama.
Já byl se svým squashovým klubem jednou u jedné členky na bytě, odkud jsme se poté přesunuli do klubu do sta. Neuvěřitelná podívaná, klub větší než Karlovy Lázně, vymakanější a zcela narvanej. Holky (tlustý, hubený, velký, malý, ale rozhodně ne stydlivý!!) tam měli sukně kratší a výstřihy větší než u nás holky v létě, a to byla zima! Pivo bylo sice nekřesťansky drahý, a díky decibelům a pár promile v krvi jsem se zcela ztratil ve skotsko-skotský konverzaci, ale rozhodně bylo na co koukat ;))
Další akce byla pojatá jako golf. Byl rozpis na 18 "jamek" - 18 drinků, pro každej předepsána hospoda a par. Kdo vypije pod par (nakolikrát se drink vypije), má minus body, kdo přes par, plus body. Kdo má na konci nejmíň, vyhrává. Nevim, kdo vyhrál. :))
Já osobně vynechal 15. a 16. jamku. Drinky byli jako malý pivo, tequila, malej guiness, vodka s kolou, nějakej bylinkovej panák, nízkoalkoholickej vodkovej drink, panák, 1/2 pinty cideru, ... Par 1-4. Navíc je za každý ubrindnutí drinku plus bod a celou dobu byly páry holka-kluk svázaný jednou nohou k sobě, v hospodě, na cestě mezi hospodama, všude mimo WC. Celkem dobrá hra, takovejch 10 nalitejch páru potácejících se městem...

Pokračování o volném čase viz VÝLETY&AKCE&LIDI.

 
home zpět na úvod práce ze školy výkresy&tvorba závěr&odkazy email   <fh>