EDINBURGH 2004/05 - STUDIJNÍ POBYT A VÝLETY PO BRITÁNII
TEXT: úvod&co s sebou univerzita&studium skotsko&počasí&jazyk edinburgh-město ubytování&campus
peníze&jídlo&doprava zábava&sport&hospody výlety&lidi&akce  mé výlety 1-2denní mé výlety vícedenní
FOTO: edinburgh kolej&škola   akce&lidi výlety krátkodobé zimní skotsko   británie východ   severozápad

ZÁVĚR&ODKAZY

Co říct závěrem? Uteklo to jako voda! Ale ten rok stál za to, je to výborná zkušenost, poznání nových lidí, míst, procvičení si angličtiny, atd. Úroveň školy a nabytí odborných znalostí je trochu horší, ale některý předměty byly zajímavé a práce ve skupině a různé úvahy je zas něco jiného než drsnej a maximálně technickej přístup u nás. A aspoň bylo víc času na ostatní věci - zábavu, sport a výlety.
Vlastně se dal z pobytu, díky nenáročnosti školy, udělat buď pracovní pobyt se značnými zisky, nebo cestovací a užívací prázdniny. Já udělal to druhé, Skotsko je nádherná země a práce bude v životě ještě dost .

Je to takový paralelní život se vším všudy, jiné prostředí, jiní lidé, jiné zvyky, jiné všechno. Když člověk na chvíli odjede, a vrátí se do svého českého života, hned zapadne, přijde mu to jako sen, jako kdyby vůbec nebyl pryč. A najednou se zas vrátí, a i tam vše jede nezměněně dál, jak kdyby se nic nestalo. Dva plnohodnotné paralelní životy, které mají společného pouze a jedině hlavního protagonistu, sebe samotného.
Po roce to najednou skončí, tlustá čára a konec. Do města se člověk možná ještě někdy vrátí, pár z kamarádů někde potká, ale už to nebude to samé, stejní lidé, stejné chování... Zvláštní pocit, odjíždět naposled definitivně domu, po roce života v paralelním světe, vše bylo hrozně intenzivně, a pak najednou nic.
Nikdy se to nevrátí a takhle nesejde, byl to nezávislý rok života, odtržený od všeho ostatního...

Bude mi chybět pár kamarádů, z nichž některé už bohužel asi nikdy neuvidím, bude mi chybět pár věcí, situací, rituálů... Teď již zas žiji český život, jak kdybych nikdy nebyl pryč, jak kdyby to bylo hrozně dávno, a trvalo jen pár chvil, a zbyly jen vzpomínky...

Rok je pryč, byly to krásné prázdniny plné cestování, sportu a nových přátel, z kterého jsem si odvez mnoho zážtků, zkušeností, asi 1000 papírových a 3000 digitálíich fotek a 6kg na břiše navíc. Sbohem Skotsko, sbohem Edinburghu!!

ODKAZY:

Škola:
Heriot-Watt University
ČVUT - Fakulta stavební
ČVUT - Erasmus

Městské autobusy:
Lothian
First

Meziměstské
autobusy:

Scottish CityLink
Megabus/Motorvator
National Express
StageCoach

Vlaky:
First ScotRail
Britské dráhy

Půjčovny aut:
Enterprise
Arnold Clark
Budget
Avis, Hertz

Aerolinie:
FlyGlobespan
EasyJet
České aerolinie

Ubytování:
Student Accommodation  
VisitScotland
Edinburgh Hostels
Scottish Youth Hostels

Cestování:
Undiscovered Scotland
VisitScotland
Ostrov Arran

Další:
Mapy
Slovník
Yahoo
Google
Šachy

Fotky - Martin Krupka

 

home zpět na úvod práce ze školy výkresy&tvorba závěr&odkazy email   <fh>