MODELY KLASICKÉ   /  ARCHITEKTONICKÉ

Modely lepím již někdy od roku 1990, začínal jsem s papírovými miniboxy (=modely aut a dalších vozidel v měřítku 1:100 a 1:160) z časopisu ABC, slepil jsem jich cca 130. Ty jsou od 15.12. 1996 - kdy jsem je přestal lepit - již uschovány v krabici spolu s dalšími staršími modely.               Nejnovější klasické modely jsou na konci, pokračuje architektonickými modely.

král ve svém království miniboxy 1:100 úklid&odpad autobusy nákladní vozy nákladní auta s návěsy
stavební technika Caterpillar - rypadla, dozery, nákladní auta,... záchranné složky dovolená v kempu
Ralley-Paříž-Dakar, závodní osobní auta vojenské V3S v krabici

1:160 na dně  staré modely-v krabici, k zničení

Papírová auta (m=1:32 a 1:43), plastová letadla (1:72) a lodě jsem lepil jen občas a spíše ze začátku své éry. ● Destrukce.

Mitsubishi Pajero a Liazka loď Rigi vojenská nákladní loď destrukce starých modelů (v celku viz výše)

   

Záhy jsem přešel na papírové domečky - Městská památková rezervace I. (1992-95, cca 120h) a skanzen (1993-97) -

oboje m=1:160, a u toho dlouho zůstal. Jsou vydané i MPR II. a III. - židovské město, ale již bohužel nemám čas.

můj pokoj ´98

Dóm v Kolíně nad Rýnem (Německo) - r.1999, cca 52h; hrad Švihov - 1994, 25h; Karlštejn - 1995, 8,5h; zřícenina hradu - 1993, 8h; zámek v Roztokách u Prahy - 1995, 18,5h, posyp 1996; Stavovské divadlo v Praze - 1995 a indiánské pueblo + stany a totemy - 1993.

               

Sedm divů světa (1994-96, všech šest dohromady - 54h): Pyramidy-Sfinga v Gíze, Kolos Rhódský, Diův chrám a socha v Olympii, Mauzoleum v Halikarnásu, Zahrady Semiramidiny a Maják z ostrova Faros. (Artemidin chrám jsem slepit ještě nestihl a asi ani nikdy nestihnu.)

Později jsem se rozhodl, že postavím model dle vlastního návrhu. Než jsem ale začal něčím větším, techniky, materiály, postupy a vzhled jsem si zkoušel na menším stavení. Pak jsem se dal do navrhování velkého statku a a už/až třetí návrh byl vhodný. Pro nedostatek času trvala jeho realizace přes čtyři roky (dokončení v březnu 2001), byla to piplavá a náročná práce, ale nádherný výsledek jistě stojí za to.
Statek: Stěny jsou ze špachtlí od nanuků - postupně jsem jich z obchodu, kde byli k dispozici ke zmrzlinám ve vaničkách, nabral asi 500, nyní je již z mrazících boxů bohužel vytlačují umělohmotné lžičky - a špejlí (zkoušel jsem i kamínkobetonovou směs, ale ta nebyla schůdná), krov ze špejlí, střechy ze slámy či párátek, pavlače, schody a podlahy pater z dýhy, panty dveří, kamna a komíny z papíru, ploty, dveře a brána z špachtlí a špejlí a vše je barveno temperovými a vodovými barvami. Tráva a cesty jsou vytvořeny modelářským posypem.
Samozřejmě, že jsem při realizaci přicházel na nedostatky, a vymýšlel i nové postupy pro jednotlivé části stavby. Vznikly plány i na další budovy, ale jejich realizace se zřejmně nikdy neuskuteční, jelikož není čas.
Pro ranost návrhu nebylo počítáno s vnitřní dispozicí a ani příčky se ve stavbě nevyskytují.

< zkušební stavení
návrhy >
ve stavbě >>

home

  MODELY ARCHITEKTONICKÉ

e-mail

FHG