BESTIE

 

Mladý spisovatel kráčel zšeřelou ulicí Prahy, ale krás malebných uliček si nevšímal. Pohled měl zarytý do země a přemýšlel, jak vypilovat zápletku o bestii, která požírá své odhalitele dřív, než ji vůbec stačí zaregistrovat. Jak asi může taková bestie vypadat? Tři metry vysoká, chlupatá, trochu beztvará, jen s velkými značně ostrými pařáty a výraznýma očima a zubama. Jako postavička z kresleného filmu, jenže ne roztomilá, nýbrž hrozivá. Na jedno spolknutí sežere člověka, zuby jen klapnou a duše je pryč. Navíc chodí neslyšně a občas i zmizí docela.
Lampy mihotavě svítily a spisovatel si v klidu rozjímal. V postranní uličce se mihl stín. Velký střapatý STÍN.
Doma si mladík položil aktovku s poznámkami na linku. Z aktovky vytáhl párky v umaštěném papíru a dal je vařit do vody. Myšlenkami nepřítomen nakrájel chleba a donesl ho do pracovny. Z lednice vytáhl pivo, otevřel, víčko hodil do koše a žíznivě se napil. VSTUPNÍ DVEŘE KLAPLY.
Talíř s párkama, trochou hořčice a kečupu si odnesl do pracovny, v druhé ruce rozpité pivo. Zapnul počítač a než naběhly Windows, hltavě spolykal párky s hořčicí, kečupem a chlebem. Ruce otřel do kalhot a začal přepisovat své ručně psané zápisky do Wordu. NA ZÁDA MU DOPADL UPŘENÝ POHLED VÝRAZNÝCH OČÍ.
Po hodině ťukání do počítače si musím protáhnout bolavá záda a protřít unavené zraky. Beru prázdnou láhev a mastný talíř, v kuchyni ho opláchnu, láhev uložím vedle koše, a z lednice vyndávám další pivo. Mám divný pocit, JAKOBY MĚ NĚKDO STÁLE SLEDOVAL. Vracím se ale ke stolu, mocně piju a zas se ponořuji do psaní. Nechce se mi na dlouho přerušovat tok myšlenek, dnes mi to jde.
ZUBY CVAKNOU A ČLOVĚK JE V TAHU RYCHLEJI, NEŽ SI TO VŮBEC STAČÍ UVĚDOMIT. Mladý spisovatel právě chytil slinu a buší do klávesnice jednu větu za druhou. Kdyby zvedl oči od svých poznámek, mohl by v pravém rohu monitoru spatřit odraz VELKÉ BESTIE, JAK SE NAD NÍM SKLÁNÍ. Je však zaujatý příběhem natolik, že skoro ani nedýchá. Zavřel oči a nechává se unášet představami, píše zápletku, rozvíjí, šperkuje...
Právě se dostávám do závěrečné části románu, nastává rozuzlení. NA KRKU MĚ LECHTAJÍ CHLUPY. Konečný střet neprozřené oběti a žravé bestie. VE VZDUCHU SE VZNÁŠEJÍ VELKÉ OSTRÉ PAŘÁTY. Slovo přibývá ke slovu, řádky zběsile běží po monitoru. ZUBY SE ZALESKLY VE SVITU LAMPIČKY. Teď už j

 

(2005)

zpět

FHG