USA

i2002

  San Francisco V práci  
 

program Work&Travel: práce v San Franciscu; cestování autem: Monterey, Sequoia NP, Grand Canyon, Las Vegas, Death Valley, Yosemite NP

  Grand Canyon S autem v Údolí smrti  

 

Psáno horkou jehlou - reportáže přímo z místa
Zde je pár fotek.

2300 MIL AMERICKÝM JIHOZÁPADEM - CESTOPIS

 

Stručně a prozatímně:
Datum: 1.7 - 24.9. 2002
Prvního července jsme v pět večer přiletěli do San Francisca a neměli jsme zajištěné ubytovaní ani práci. Angličtinu jsme nijak perfektně neovládali. Letěli jsme dva: Lenka a já - Filip.
Hledání práce a ubytování předem z Čech bylo neúspěšné. Zde je pár informací z doby před odletem. Curriculum vitae a průvodní dopis. Co si vzít s sebou.

Amerika byla v ekonomické krizi, obchody a firmy krachovaly, nezaměstnanost rostla a lidí přes program Work and Travel byly na místě mraky. Trh byl přesycen.
Pracovní agentury nabídky neměly, tak jsme chodili po ulicích, hledali ve zlatých stránkách, a dům od domu se ptali. Po třech týdnech jsme nakonec se štěstím a pomocí kamarádů práce sehnaly, každý jsme měli tři, na různě dlouhé úvazky, a v různých obdobích. Ale stále se v lokalitě nacházelo plno zahraničních studentů bez práce, či s prací jen na pár hodin týdně.
Lenka: rozdávání letáků (9USD/h), práce v cukrárně - prodej, kasa (7,5USd/h+tips = 9-11USD/h) a busser v mexické nóbl restauraci (10USD/h)
Filip: Práce v Café - prodej, obsluha, kasa, vaření, úklid, celý obchod sám na starost (7USD/h+tips = 8-9,5USD/h), Subway - příprava a prodej sandwichů, kasa, úklid (6,75USD/h), lepší fast food - příprava a prodej sandwichů, úklid (8, později 9USD/h)
Minimální mzda byla 6,75USD/h, 10 už je velmi slušné, se štěstím lze sehnat práci za 15, a to už je úplná pohoda.
Pracovní doba je 40h za týden, kdo pracuje víc, dostává 1,5násobek platu za přesčasy. Proto zaměstnavatelé dávají týdně méně než 40h práce, aby nemuseli víc platit. Je tedy nutné mít víc prací. My pracovali 7 týdnů prakticky 7dní v týdnu. Týdenní příjem byl pravidelně přes 500USD, výjimečně 600, Lenka míval tak o 50-100 týdně víc. Někdy jsem pracoval i 70h týdně.

Californie je nejdražší stát USA a San Francisco nejdražší město Californie, neboli s New Yorkem a Londýnem patří k nejdražším městům na světě!! Zejména ubytovaní je velice drahé, ale i doprava, jídlo, půjčování aut, zábava, atd.
Shánění rozumného ubytování jsme po mnoha neúspěších nakonec vzdali a zůstali v pokoji hostelu, záchody a sprchy společné na chodbě. Cenu jsme usmlouvali na 750, později 700 na měsíc. Bydleli jsme ale blízko centra. V SF šlo sehnat (7 lidí v apartmá) nejlevnější ubytování tak 180-200USD za měsíc  na jednoho. Mimo SF klidně okolo 60USD za měsíc.
San Francisco je krásné město s jedinečnou atmosférou, tak trochu evropské, ostatní americká města jsou stejná a nudná. Ta drahota se vzhledem k prostředí vyplatí. Taky platy (stejně jako ceny) jsou o něco vyšší.

Na poslední týden jsme si půjčily auto. Vyšlo na 50USD na den, z toho 10 denně bylo za to, že nám ještě neni 25. Taky jsme neměli kreditní kartu (neplést s debetní!) a nechtěli jsme mít omezené ujeté míle.
Ujeli jsme 2490mil, spali jsme v autě, jen v Las Vegas v hostelu. Nejlevnější hostely pro dva s kupónem z katalogů z dálnic stojí málo přes 20USD na noc, v SF min 30-40. Benzín stál v průměru 1,539USD/galon (Californie je výrazně nejdražší, až přes 2,0, jinde k 1,0), auto žralo 3,46galon/100mil, neboli 5,33USD/100mil, což je 0,99Kč/1km, benzín je tedy velice levný!
Projeli jsme rozervané pobřeží Pacifiku, shlédli největší živé tvory na světě - sekvoje, navštívili nepopsatelný Grand Canyon, bláznivé Las Vegas, suché Údolí smrti, velice známý park Yosemite a mnoho dalšího - viz mapa cesty.

V USA jsme byli v době, kdy dolar klesl na 1/30CZK, to bylo pro nás velice nevýhodné z hlediska vydělání si peněz. S sebou jsme si dohromady vezli 2400USD. Za ubytování jsme utratili 2081,6 (SF je extrémně drahé a my měli navíc ještě smůlu, a tudíž platili víc než je obvyklé), za jídlo jen 365,7 (ve všech pracích jsme měli jídlo zdarma a dost ho nosili i domu, pracovali jsem 7 dní v týdnu, takže jsme moc za své nejdeli, a když, tak jsem kupovali výhodné nabídky v Safeway, nebo u číňanů a mexičanů), cestovné a jízdné 390,6, auto a benzín 598,3 (8dní), telefon a noviny 30,3, vstupy 106,7 (hlavně při cestování) a další (filmy, pohledy, nádobí...) 60,8. Celkem tedy 3634USD, z toho jen posledních 8 dní cestování stálo 880USD.  Dále jsme utráceli za dárky, knihy, oblečení, nádobí, apod. - Lenka 305,7, já 569,53 (330 - foťák). A nesmí se zapomenout na letenku (24000Kč) a cenu programu.
Lenka vydělala 4147,8USD (ještě dostala v únoru +150 za daně), já 3828USD (daně 0).

Zde je pár fotek.
Psáno horkou jehlou - reportáže přímo z místa
Přesnější popis pobytu, práce, jak jí shánět, ubytování a cestování a všechny fotky se připravují.
Máš-li zájem o užitečné rady či nějaké informace, které jsme ještě nestačil uveřejnit, určitě se ozvi.

Home
E-mail

fhg.cz
FHG