EDINBURGH 2004/05 - STUDIJNÍ POBYT A VÝLETY PO BRITÁNII
TEXT: úvod&co s sebou univerzita&studium skotsko&počasí&jazyk edinburgh-město ubytování&campus
peníze&jídlo&doprava zábava&sport&hospody výlety&lidi&akce  mé výlety 1-2denní mé výlety vícedenní
FOTO: edinburgh kolej&škola   akce&lidi výlety krátkodobé zimní skotsko   británie východ   severozápad

EDINBURGH-MĚSTO

Edinburgh, hlavní město Skotska, je středně velké město, kde žijí spíš lepší vrstvy lidí, je takový uhlazený a slušný, pro skotskou smetánku. Oproti rušným velkoměstům může působit mrtvě a nudně, ulice nejsou přecpané lidma a auta se divě nepředjíždí a netroubí. Ale zas to není chcíplá ves, dělat a najít se tam dá vše, má krásnou polohu u zálivu, hornatý reliéf, historického ducha a jeho klid, krásu a čistotu si lze hodnotně vychutnávat. Fotky.

Campus univerzity se nachází na západ od centra, asi 6 mil daleko. V centru je Hrad na skále (vstup cca 10Ł, ale návštěva rozhodně stojí za to), od něhož vede High street = Royal Mile k Holyrood Palace, domu královny. Okolo je staré historické, středověké, město s úzkými uličkami a různými dvorky (closes). U Holyrood Palace byl právě v roce 2004 slavnostně otevřen nový skotský parlament, je to moderní stavba v užasném prostředí.
Na sever pod hradem jsou Princes Street Gardens s nimiž sousedí Princes Street, hlavní obchodní ulice a ulice, jíž projíždějí snad všechny autobusy. Dále na sever je Nové město, velkoryse naplánované za renesance s hlavními ulicemi Princes, George a Queens street a ohraničená parky. Rose street (paraelní s Princess, ale za ní) je plná restaurací a barů, a také jsou tam další obchody. George street, zakončená dvěma naměstími je luxusní bankovní ulice.

edinburghský hrad   výhled z hradu na princes street   parlament   princes street

Na severu je přístav, který teď prochází rozsáhlou přestavbou a stává se z něho nová luxusní residenční a administrativní čtvrť. U obchodního centra Ocean Terminal je královská jachta Britannia. Do přístavu se dá dojít po rušné obchodní ulici Leith Walk.
Do dalších atrakcí lze zahrnout Whiskey centrum, Cameru obscuru a ukázku, jak se dělají skotské látky, které se nacházejí hned u hradu, a u parlamentu Dynamic Earth. Jedna z několika galerií je přímo u Princess street mezi zahradami. Zdarma jsou také muzea Royal Museum a moderní Museum of Scotland v Chambers street, které určitě stojí za shlédnutí.  Museum of Scotland je užasná moderní stavba s inspirací ve skotských hradech a s plno dalšími symbolikami, kde se dá i vylézt na střechu, odkud je pěkný rozhled. Je tam expozice o vývoji a historii Skotska, v Royal muzeu jsou sbírky jako v našem Narodním (zvířata, horniny, šperky, porcelán, sbírky o různých  kulturách - čínská, islámská, ..., a tak podobně).
Nad parlamentem, takřka v centu města, se tyčí ostrá skála Arthur's Seat, odkud je pěkný výhled na město, moře a celé okolí. Z konce Princess Street se dá také vylézt na kopeček Calton Hill s mnoha monumenty, odkud jsou také nezapomenutelné výhledy. Na jih od Artur's Seat je hrad Craigmillar.
Ve městě je také pěkná zoologická zahrada a veliká, dobře opečovávaná, botanická zahrada. V Balernu do města přitéká říčka Water of Leith, podél které se dá jít po malebné cestičce celým městem, kus severně od centra až do přístavu. U Asdy je Water of Leith Visitors' Centre. Ve velkém Meadow Parku si jde mimo pěkných procházek také zahrát golf, je tam několik jamek a greenů.
V Edinburghu také končí Union Canal, což je vodní cesta, která skotskou metropoli spojuje s Falkirkem a Glasgow. Je to užasná stavba vedoucí po mnoha akvaduktech a náspech, podél je cesta pro kola a pěší, která zaručuje příjemnou procházku/projížďku nerušenou auty a vždy po rovině. Kanál vede nedaleko od campusu a podél supermarketů Lidl a Asda až do samého centra města.

calton hill   water of leith   plaž portobello   forth bridge

Na severu a východě je několik mil od centra pobřeží moře. Na východě pěkná pláž Portobello s nepěkně studeným mořem, a pak městečko Musselburgh. Na severozápadě je Cramond, příjemná vesnička a stará část města, také park, pěkná cesta podél říčky ke Cramond Bridge, nějaká tvrz, základy římského tábora, apod.. Ale hlavně se odtamtud dá za odlivu (u mola je rozpis přílivů a odlivů) jít suchou nohou na super ostrov s několika ruinami, odkud je nádherný výhled na všechny strany.
Dále na západ je South Queensferry a Forth Bridges, slavné mosty přes zátoku Firth of Forth. Mosty jsou uchvacující a Queensferry je luxusní vesnička s pěkným starým přístavem.
Na jih od Edinburghu začíná pohoří Pentlands Hills, vedoucí na jihozápad, na jeho východním konci jsou umělé sjezdovky. V Pentlandech se dají dělat rozmani výlety (viz), nástup do hor je buď na jih od centra nebo u Balerna. Na jihu za horama (na západ od Penicuiku) stojí u drsného kaňonu zajímavé Pillar Stones.

 
home zpět na úvod práce ze školy výkresy&tvorba závěr&odkazy email   <fh>