EDINBURGH 2004/05 - STUDIJNÍ POBYT A VÝLETY PO BRITÁNII
TEXT: úvod&co s sebou univerzita&studium skotsko&počasí&jazyk edinburgh-město ubytování&campus
peníze&jídlo&doprava zábava&sport&hospody výlety&lidi&akce  mé výlety 1-2denní mé výlety vícedenní
FOTO: edinburgh kolej&škola   akce&lidi výlety krátkodobé zimní skotsko   británie východ   severozápad

UBYTOVANÍ&CAMPUS

Pokud je člověk na škole celý rok, ubytování lze sehnat na koleji na campusu celkem bez problémů. Dá se bydlet na bytě (4-5 lidí), kde má každý svůj vlastní pokoj (48.5₤/týden) a kuchyně a koupelna jsou společné, nebo ve větších pokojích i s koupelnou (60-70₤/týden), kde je společná kuchyň pro několik takových pokojů.
Není-li student na univerzitě celý rok, či nechce bydlet na campusu, musí si sehnat bydlení ve městě, buď u rodiny, nebo si spolu s dalšími studenty (více lidí na jednom pokoji není v Británii moc zvykem) pronajmout byt či domek. Inzeráty visí po škole, či jsou v accommodation office. Cena se pohybuje od 200₤/měsíc + poplatky (energie, voda, ...), které bývají okolo 30Ł za měsíc. Pozor, nestudenti platěj navíc ještě nemalé městské daně.
Nejvíce nabídek je v okolí ulic Gorgie a Dalry, tam bydlí většina studentů z HWU, je to na trase autobusů 25 a 34 nedaleko centra. Dobré lokality jsou také Currie či Broomhouse, jsou ovšem mimo centrum. Nejlevnější bydlení bývá v Sighthillu, což je velice blízko školy, ale je to jedna z nejnebezpečnějších a nejnevlídnějších čtvrtí Edinburghu!! Zde je pár odkazů, kde ubytování mimo campus hledat: Student Accommodation, VisitScotland, Edinburgh Hostels a Scottish Youth Hostels.

vstup do caddon house   můj pokoj   kuchyň   obývák

Ja bydlel na campusu na Caddon house, byt č. 1 pro pět lidí. Je to pěkné místo u jezírka, do školy 4 minuty pěšky. Měl jsem svůj pokoj (maličkej - 2,25 krát 3,25m), společnej byl velkej obývák + kuchyň (lednice, mrazák, vařič, trouba, rychlovarka, žehlička, ...) s obrovskejma oknama a koupelna. Život tam byl komfortní, blízko do školy, hospody, sport centra i na počítače. Jen s úklidem byl občas problém, to jsme měli na starosti sami, s tím, že nám to měsičně kontrolovali. S lidma kteří vůbec neuklízí a dělaj (hlavně při vaře) stále bordel, je to docela těžký, když jim je ten šílenej nepořádek navíc úplně lhostejnej.
Za spolubydlící jsem měl Vráťu (český student jako já), Earla (ohromnej černoch z Trinidadu, trochu mlčoch, ale když něco prones, tak to byla perla), George (potrhlej černoch z Nigérie, kterej ráno pouštěl naplno černošskou hudbu na celej byt a mlátil dveřma) a první trimestr Pryank (drobounkej tichej Ind), kterého pak vystřídal Hong (věčně něčím zaujatej Číňan, až na jedno opití na mol taky tichej). Všichni byli v pohodě.
Myslím, že pro zahraničního studenta je campus asi nejlepší varianta. Je tam mezi lidmi, má to všude blízko (škola, hospoda, sport centrum, počítače), může si skočit si za levno uvařit, kdy se mu zachce, internet je na kolejích zdarma, atd. A cena je srovnatelná s bydlením ve městě. Jen když človek často pracuje ve městě a chodí tam za zábavou, a moc nechodí do školy, tak se asi vyplatí bydlet ve městě.
Na pokojích jsou telefony, kterými se dá po celém campusu volat zdarma. V každém pokoji je požární senzor, občasné fire alarmy vyhánějí všechny obyvatele nekompromisně ven. Občas jen na zkoušku jako cvičení...
Na prázdniny (především Vánoce a velké letní) se campus znatelně vyprazdní a zmrtví. Na tyto období není moc veselé tam setrvávat.

Campus je postaven uprostřed polí, ještě za by-passem, městským dalničním obchvatem. Do centra to trvá cca 30 min busem (25, 34) a podobně dlouho na kole. Je to obrovskej, rozlehlej areál s třípatrovými budovami pospojovanými různými tunely a chodbami, človek se dost nachodí, všude samý požární dveře a úniky. Mimo školních budov, knihovny a kolejí je tam také sportovní centrum, obchod, jídelna a 2 hospody (jedna s klubem). Vše je v zeleni a budovy jsou nízké, je to velmi příjemné prostředí. Navíc je všude mnoho zvířat a zvířátek - po zeleňoučké travičce neustále pobíhají mraky králíků a taky veverky. A z jezírka mezi budovy lezou kachny, labu a jiná vodní havěť.

jezírko   zvířectvo   vaření v chaplaincy   student union

Na campusu je kaplanství (chaplaincy - křesťanská organizace), kte mimo různých aktivit a výletů také pořádá každou středu večer večeři zdarma. Suroviny platěj oni, vaří dobrovolníci zpravidla z řad cizinců, jiní dobrovolníci pak mejou nádobí a uklízej, atd. Jsou to příjemné akce s dobrým (tedy jak kdy) jídlem a pitím a kde se dá seznámit s novými přáteli.
Vaří se cca pro 80 lidí, my, kteří jsme se tam takřka vždy chodili najíst, jsme také každý trimestr vařili, abychom předvedli nějaká česká jídla. Poprvé to byl guláš s bramborama, podruhé katův šleh s bramboráčkama a vše posypané sýrem, potřetí pak plněné masové knedlíky se zelím a sladké jahodové s jogurtem. Vzhledem k trochu odlišným surovinám to zpravidla byla imrovizace, a často se to od originálu značně lišilo, ale vždy to chutnalo dobře a skončilo úspěchem.

Na campusu jsou dvě hospody. Přímo ve škole ne moc často otevřený a ne moc často navštěvovaný Lecture Bar a Student Union. Unie se skládá ze dvou hospod a sálu, kde se různé dny v týdnu konají rozličné akce. Také zde vaří. Ze začátku roku tam chodilo celkem dost lidí, ale v průběhu roku zájem upadal. Personál, ač jsou to studenti, je velmi nevlídný, až nepříjemný, a cena piva ve srovnání s vybranými podniky ve městě také není úplně příznivá. Jedině co za něco trochu stojí, jsou akce na začátcích a koncích trimestrů.

Sportcentrum je velice kvalitní a nabízí mnoho sportovního vyžití (viz zábava).

 
home zpět na úvod práce ze školy výkresy&tvorba závěr&odkazy email   <fh>