EDINBURGH 2004/05 - STUDIJN POBYT A VLETY PO BRITNII
TEXT: vod&co s sebou univerzita&studium skotsko&počas&jazyk edinburgh-město ubytovn&campus
penze&jdlo&doprava zbava&sport&hospody vlety&lidi&akce  m vlety 1-2denn m vlety vcedenn
FOTO: edinburgh kolej&kola   akce&lidi vlety krtkodob zimn skotsko   britnie vchod   severozpad

M VLETY VCEDENN
Skotskem v zimě          Jaro v Britnii          Vchodn Skotsko          Severozpad          jedno a dvoudenn vlety


 

Skotskem v zimě - fotky
(Loch Lomond, Loch Awe, Oban, Fort William, Ben Nevis, ostrov Skye, Falls of
Measach, Beinn Dearg, Inverness, Loch Ness, Aviemore, Glenmore)

V ter 25.1. rno jsme se v půjčovně na letiti dostali trochu do trabl kvůli kreditnm kartm, nedostatkům peněz a velkm zlohm, a to vypadalo, e nikam nepojedem. Nakonec jsme museli shnout do kapsy trochu hlouběji, ne jsme plnovali, a změnit půjčovnu, ale ťastně jsme nakonec vyjeli. Osedlali jsme Renault Megane, naloili ho po střechu a vyjeli směr Glasgow. Bylo ns pět - 4 čet chlapci a jedna kanaďanka...
Skotskou průmyslovou metropoli jsme projeli vcuku letu a u si to hnali do Highlands. Prvn zastvka byla u malebnho jezera Loch Lomond ji mezi horami. Prvn den byl jen takov popojděc, přes hory, okolo fjordu Loch Fyne a jezera Loch Awe, vude focen - krsn odrazy v naprosto klidn hladině a hory se zasněenmi vrcholky!! K večeru jsme přijeli do přstavu Oban, vyli nad město k amfitetru, a pak pojedli. Ji za noci jsme dojeli do Fort Wiliamu, turistick zkladny pod Ben Nevisem. Odtamtud jsme popojeli na parkovitě, odkud se chod na vrchol a tam s radost nali otevřen, prostorn, vytpěn a čist WC. Po pr vodkch s dusem jsme na podlaze spokojeně usnuli.
V 7 jsme byli vzbuzeni a nekompromisně vyhnni uklizečkou :)) Za svtn jsme se najedli, a pak se vydali sdolat nejvy vrchol Britnie. lo se travou mezi ovcemi k jezrku. Pak dal stoupn, u kamenm a přibvajcm sněhem. Den se vydařil a obloha byla naprosto jasn. Po 5h stoupn jsme dorazili na vrchol, kde u zcela vldla zima a snh. Ben Nevis, 1343m n. m., rozhled ndhern!! Trek v zimnm obdob m rozhodně tak něco do sebe!!
Pak jsme seběhli dolu a vydali se na ostrov Skye. Těsně před nm jsme jeli okolo Eilean Donan Castle, nejkrsnějho skotskho hradu, bohuel ji za tmy. Ostrov Skye je jedin skotsk ostrov, kam se d dojet po mostě. Jetě za noci jsme se vydali po uzk silničce pro jedno auto směr na Elgol, kde jsme přespali.
Skotsk ostrovy jsou nadhern!! Přmo z moře vybhaj strm skaliska hor a do 1000m, mezi nimi jsou krsn dol s promčenmi vřesoviti a tu a tam roztrouen vesničky. Bylo zataeno a občas milo, ale jinak snad na ostrovech ani nen. Mrazy ze začtku ledna minuli, take i kdy vhledy byly omezen mraky, byla pohoda. Projděli jsme ostrov, udělali jednu prochzku dolm do hor a druhou okolo stre s vodopdem k moři. A večer zali do hlavnho města ostrova Portree na vyhlen (a vskutku vborn, čerstv a obrovsk) fish & chips.
Večer jsme ostrov opustili a přesunuli se po zpadnm pobře k vodopdům Falls of Measach, cestou jsme mlem přejeli několik jelenů, kterch je tam vude plno.
Rno jsme si prohldly vodopdy, kter huč hluboko pod nohama v zk a hlubok rokli. Viděli vcelku zblzka tři jeleny a vydali se na trip směrem na Beinn Dearg. lo se mokřadama a milo, ti mně vybaven byli po chvli dost mokř. Cesta zmizela, tak jsme se vydali do mraků jen tak po čuchu. Čm ve jsme byli, tim vce prelo a foukal studen vtr. Na vrchol, kter nevme, jak se jmenoval a jak je vysoko, jsem v nepřzni počas nakonec vylezl jen j a Honza L. Moc toho vidět nebylo :))
Cestou do Invernessu se při suen svrků stalo auto vcelku hodně smradlavou pojzdnou saunou. A od t doby smrad v autě u jen přibval, protoe rozkaz zněl jasně: vzt si minimum věc, ať se to do auta vejde. A pot a zapařen mokr ponoky moc nevoněj...
Inverness je překvapivě velk město s hradem. Pojedli jsme a span nali kus od jezera Loch Ness. Noc byla jasn a ve vnitrozem je chladněji, tak jsme se rno probudili na jinovatce (3 spali vdy ve stanu, 2 v autě).
Sjeli jsme k Loch Ness a v Drumnadrochitu obdivovali Urquhart Castle a sochu lochnesky. Pak jsme se vydali na vlap na horu Mhonaidh nad jezerem. Tentokrt ale ve slunnm a teplm počas, a ne jsme do 700m vylezli, pěkně jsme se zapotili. Ze shora byl krasn vhled na zke a nekonečně dlouh Loch Ness a na druhou stranu na zasněen severozpadn Highlands a mnoh dal jezera.
Večer jsme jetě přejeli do Aviemore, podhorskho střediska. Přespali jsme v lese, a to u mi bylo k rnu poprv fakt chladno!! Čekala ns prochzka v Glenmore Forest Parku dolm s přestarmi borovicemi, mezi dvěma jezery. Pak jsme se jetě na konci dol stavili u největho skotskho lyařskho střediska Cairn Gorm, ale byla to bda - skoro dnej snh, a fungovala tak sedmina arelu.
Pak u jsme to vzali zostra na jih a přes Perth a Forth Road Bridge byli zanedlouho v Edinburghu.
Neděle 30.1. večer, a Higlands u jen ve vzpomnkch. Moc jsem od toho nečekal, ale jsem Skotskem uneen!! Hory a přroda jsou tam ndhern a u mi vrt v hlavě, kam přtě... ;))

jezera   vstup na ben nevis   snowdonia   lake district
 

Jaro v Britnii - fotky
(Londn, Stonehenge, Salisbury, White Horse, Avebury, Swindon, Wales, Caernarfon, Snowdon, Conwy, Lake District, Windermere, Langdale,
Ambleside, Ullswater, Melrose)

31.3. dosedlo k rnu letadlo EasyJet na letitn plochu v Londně Stanstedu a můj prdenn velikonočn pobyt v ČR skončil. Ale przdniny jetě ne. Na ndra jsem se seel s Vrťou a Jiřm a vydali se prozkoumvat to město měst - Londn.

LONDON
Prvn den ve městě nad Tem miv byl, obeli jsme Westminster Cathedral, Westminster Abbey, Parlament s Big Benem, obdivovali London Eye (130-metrov 'rusk' kolo), zkoukli Downing street, Trafalgar Square, Picadilly Circus a skončili v Sohu. V Chinatownu pozřeli čnskou večeři, na iv Londnsk pě zně popili pivo a dojeli do naeho levnho hostelu (za 14,  v ulici Torquay street, u stanice metra Royal Oak ). Pokoj jsme měli jen pro ns, a byl i s přsluenstvm a kuchyňkou. 3 stanice metra od centra, ve čtvrti s neuvěřitelně levnmi fastfoody, skvěl ranice, kebaby, burgry, chipsy, atakdle!!
Zbyl 3 dny bylo jasno a vedro. Narvni v prvn řadě u plotu jsme viděli střdn str u Buckinghamskho palce, byli u polednku v Greenwichi, bezřidičovou nadzemkou projeli a pěmo proli Doky (Docklands - přstavn oblast starch doků se proměňuje v luxusn residenčn a administrativn čtvrť protkanou mnoha kanly, jedno z největch staveniť světa, modern architektura, ...), koukli na bariry proti přlivu na Temi, navtvili Tower s Beefeaterama, přeli Tower Bridge a i ho viděli zvednut, kdy pod nm protahovali vojenskou loď. Samozřejmě byli v St. Paul Cathedral, i v nedalekm City u Lloydovi pojiťtovny a dalch mrakodrapů, vleli se v Hyde parku, v neděli dopoledne se usmvali vnivm rečnkům na Speaker's Corner, proli Oxford Street a v British muzeu obdivovali, co Britov nakradli po celm světě (mraky mumi, antick sochy, souso, cel palce, atd., atd.). Zkrtka obeli skoro vechny pamtky.
To nejkrsněj na Londně je ale ivot v ulicch, město je obrovsk, lid vude davy, krsně to ije, vude to vak vypad trochu jinak, ve m svoji atmosfru a svho ducha. Kad večer jsme vyreli do okol Soha a Leicester square popt pivo v hospodě či na ulici a koukat na lidi, super, v Londně bych mohl klidně chvli t a pracovat...

JIN ANGLIE
Za nedělnho stmvn jsme autobusem opustili (jen s Vrťou, Jiř se vrtil pracovat) Londn a dojeli do jihoanglickho Ringwoodu. V mil restauraci jsme si dali pivo, v přjemnm fastfoodu spokli cheesburger a u za vesnic stavěli stan a usnali.
Dal den začlo nae velk stopařsk putovn, nejdřv pr pamtek středojihu Anglie - Salisbury (katedrla), Stonehenge (kameny, kus dl hrobky), White Horse (před 3000 lety pravěk člověk vykrabal do bl skly kresbu obrovskho koně, cca 30m. Od 17. st. pak lidi co 60 let v okol vytvřej nov, u je jich tam asi 8) a Avebury (kameny - kruh a avenue) + Silbury Hill + West Kennett Long Barrow (prehistorick hrobky). Ve jsme v klidu shldli, a pak dojeli do Swindonu k dlnici vedouc na zpad. A na pr detků bylo celkem pěkně.

WALES
Po dlnici jsme se snadno dostali do Walesu a vnitrozemm jeli na sever. Ji dn jihoanglick placka, ale hory, lesy, pastviny s ovcemi a jehňaty a mil, vstřcn a neskutečně hrd welk lid!! Přes městečka jako Brecon a Machynlleth a ndhernm narodnm parkem Snowdonia jsme dojeli na sever Walesu, do baty welanů, kde weltina je slyet z kadho koutu a nechuť k angličanům je hmatateln. V hospodch se mluv jen chrchlavou weltinou, a kdy člověk promluv anglicky, koukaj na něj nedůvěřivě.
Dvě noci jsme spali přmo v centru Caernarfonu, nedaleko obrovskho hradu (pr nen pěknej, postavili ho toti angličani, aby se jim snze podroboval Wales) a udělali si vlet na Snowdon (1085m), nejvy horu Anglie a Walesu. Uz předtm ns prkrt potkalo krupobit a deťov přehňky, teď navc hora zřejmě chtěla dostt svmu jmnu, a na vrcholu na ns seslala krutou sněhovou vichřici. I přesto jsme ji ale sdolali. Sněhov přehňky pak byly cel den, ale mraky se vdy občas roztrhly a bylo vidět do dli, ndhera. Toť nae chozen v Snowdonii.
Přes dal historick město s hradem, Conwy, jsme pokračovali po pobře, a pak Wales opustili.

STOPAŘSK INTERMEZZO
Ačkoli jsme byli dva kluci s batohama jako krvy, tak se jelo zzračně snadno, rychle, vude, a d se řct, e nm ve vylo na 120%. Do 20 minut jsme vdy jeli, lidi si povdali, pomhali, radili, kvůli nm si zajli a měnili cestu, prkrt ns vzali, dřv ne jsme vůbec začli stopovat, farmř ns nechal přespat na sv krsn zahrdce, jedna pan nm dala podrobnou mapu Lake Districtu, apod. Prostě super, snadn a rychl, brali i za detě, tmy, chůze, star, mlad, mui, eny, holky, chlapci, mikroauta, limuzny v kůi, dodvky i kamion.
Byl jsem trochu skeptickej, jak budem sthat ujet takovou dlku, ale naprosto to předčilo veker m očekvn. Jeli jsme 29 vozidly a ujeli 673mil, tj. 1083km. A tak jsme si procvičili angličtinu vech dialektů a vslovnosti.

LAKE DISTRICT
Největ nrodn park Britnie. Krsn hory a, kdo by to byl řek, vude plno jezer. Ndhera. A navc my tam strvili 3 dny za sebou bez detě, co se na zpadnm pobře Britnie stane jen zřdkakdy, nato ve vlhkm Lake Districtu při dubnovm počas!!
Od městečka a stejnojmennho jezera Windermere jsme vyrazili okolo vodopdu Skelwith malebnm udolm do Little Langdale a přes sedlo se přehoupli do Great Langdale, kde jsme spali v kempu. Jin čst Lake Districtu je pr nejdramatičtěj a tud nejkrsněj. Dal den jsme strvili plhnm k a obchzen Langdale Pikes, strmch a rozeklanch vrchol, na jejich bočch se vude pasou ovce. K večeru jsme pak přejeli do Ambleside, odkud jsme druh den uskutečnili přechod (asi 13km vodorovně a 2000m preven) s plnou poln po hřebeni přes Fairfield k Ullswater. Klidněj to jezero, ne tolik navtěvovan, ale tak kouzeln. Ndhern to kraj!!

Do Edinbury u zbvalo jen něco mlo přes 100 mil, kter jsme si rozděli zastvkou u polorozpadlho opatstv v Melrose. A tak, ve středu 13.4. nae putovn skončilo "doma", na prosluněnm campuse v bytě zasviněnm od pričmoudlků, co tam měsc kralovali...

 

Vchodn Skotsko s rodiči - fotky
(St. Andrews, Arbroath, Dunottar Castle, Aberdeen, Portnockie, Portsoy, Banff, Crovie, Glenmore, hrady (Kildrummy, Huntly, Brodie, ...), destilrie (Glenfiddich, Glen Grant), Elgin)

Rodiče za mnou přiletěli v sobotu 7.5., na campusu jsem jim zamluvil pěkn pokoj a kad den, co byli v Edinburghu, jsme zali na jedno pivo do Unie. V neděli se konala prohldka města, kterm se prohnal maraton s asi 6000 běci. Dal den, v ponděl 9., se pučenm autem u jelo se na sever.
Přes historick St. Andrews, kter je kolbkou golfu, a kde je samozřejmě nejstar hřitě na světě, a tak star univerzita, hrad a rozbořen katedrla. Po vchodnm pobře jsem pokračovali dle přes rybřsk přstavn městečka jako Arbroath k Dunnottar Castlu, hradu na vysok skle uprostřed moře. K večeru jsme se stavili v ulovm městě a obrovskm přstavu Aberdeen, a pak u to vzali přmo na sever do zapadl rybřsk vesničky Portnockie, asi 50 mil vchodně od Invernessu. Tam jsem měli zamluven domeček s mnoha pokoji a kvalitni video kolekc, take večery byly strven u filmů ze skotskho prostřed jako Trainspotting a Statečn Srdce.
Prvn den jsem proli vsku a kochali se rozeklanm pobřem, kde jedna skla je podemlet tak, e tvoř most. Zbytek dne jsme prozkoumvali blzk i vzdleněj okol, tolik rybřskch přstavů (Cullen, Portsoy, Banff, Macduff, Crovie, Buckie) jsem snad za svůj ivot jetě neviděl!! Na rozptlen byla hodinov prohldka akvria se skotskou mořskou faunou a florou včetně časti při krmen ryb a nvtěva hradnch sdel Duff Housu a Delgatie Castlu.
Druh den jsme vyjeli do dol pod jetě stle zasněenm masvem Cairn Gorm a proli čst Glenmore Forrest parku, kde u jsem byl v zimě. Koukli jsem opět k lyařskmu středisku a cestou zpět se stavili u hradu, destilrie a fotili skotsk chlupat skot.
Třet den byl asi nejzajmavěj. Jeliko jsme byli v oblasti hojn vroby skotsk whiskey, tak jsme se vydali do jedn z mnoha destileri - Glen Grant, 2. největ vrobce ve Skotsku. Ukecanej strarej chlpek zpestřoval podrobn vklad o vrobě různmi vtpky a na konci byla ochutnvka.
Hned pot jsme se v Duftownu stavili v dal destilerii, tentokrte Glenfiddich, zase prohldka a zase ochutnvka. Glenffidich je největ vrobce ve Skotsku, ale předevm je stle v soukromch rukou rodiny zakladatele, na vechny fze vroby pouvaj vodu z nedalekho potoka a veker vroba, i plněn do lahv, a předevm nechvn whiskey uleet, se odehrv tam na jednom mstě. Unikt!
Dvě ochutnvky ji byly dost a povdn stle stejn, tak jsme začali systematicky objdět hrady. Viděli jsme 4 - Kildrummy, Leith Hall, ... Skončili jsme v Huntly, kde jsme si pak ve vsi v indick restauraci dali vbornou večeři.
Tm pro mě vlet skončil, dal den, ptek 13.5., byl ji jen čas se cestou do Invernesu stavit u rozpadl katedrly (Elgin) a dalho hradu (Brodie) a busem se vrtit do Edinburghu. Na dal putovan na vzdleněj sever a zpad jsem ji neměl čas :(, rodičov pokračovali sami.

rybřsk přstav   destilrie glenfiddich   tesy noss head   glen coe
 

Cesta na severozpad - fotky
(Inverness, Loch Ness, Portmahomack, Glenmorangie Dunrobin Castle, Wick, Noss Head,
Sinclair Castle, Duncansby Head, Strathy Point, ple, Durness, Kylesku, Old Man of Stoer, Loch Assynt, Redpoint, Loch Maree, Torridon, Eilean Donan Castle, Glen Coe)

V ptek 17.6. jsme půjč
ili auto a vydali se na 5 dn na sam sever Skotska. Mal zastvka byla v Invernessu a u Loch Ness, a pak jsme ji podl vchodnho pobře jeli na sever. Před Alnessem jsem si udělali prochzku k pr met irok, ale asi 35m hlubok, rokli s hučcm potokem dole. Stan jsme pak večer stavěli na poloostrově s majkem Tarbat Ness, nedaleko Portmahomacku. Vude rozeklan tesy, plouchajc moře, mal vesničky, vřesy, lutě kvetouc a po kokosu vonc keře, hory v oparu odrejc se v moři a asnej klid!
Druh den jsme začli ve slavn destilerii Glenmorangie v Tainu. Byly na prohldce a ochutnvce, a pak pokračovali dl. U Golspie jsme vylezli za přernho vedra na kopec Ben Bhraggie s megalomanskm pamtnkem vvody ze Sutherlandu. O kus dl je Dunrobin Castle, s 187 pokoji největ budova v Highlands, v krasn zahradě na břehu moře.
Cestou dl je plno prehistorickch mst, my se stavovali na "hoře s tisci stojcimi kameny" (uprostřed pastvin je les mnoha asi 25cm vysokch kamenů jeden vedle druhho) a u kruhov mohyly. Ve Wicku jsme si dali kafe a z Noss Head vyrazili k hradu Sinclair. Na vrstevnatch tesech vysoko nad mořem tam stoj zbytky hradu a okolo jsou omlet skalnat jehly. Nejseverovchodněj cp skotsk pevniny je Duncansby Head, od majku se jde kus po pastvinch na kraj tesu, odkud je vyhldka na dvě omlet picat skly vyčnvajc z moře. A vude ve skalch sed plno ptků, kteř řvou, a jejich trus smrd.
V noci u ztoky Dunnet Bay se poprv ozvali midges - mal, bolestivě kousajc, hmyz, kterho se nejde nijak zbavit. li jsme spt ve 12, ale slunce stale nezapadalo, krsn polrn dny s věčnm světlem!
Po severnm pobře, okolo větrnch, ale i jadern elektrrny, jsme jeli na zpad. Stavili se na Strathy Pointu a po jednopruh silnici s mstama na vyhbn mřili do Durnessu. Vysok tesy se střdali s ndhernmi plemi s jemnm pskem (jen teplota vody neodpovdala panělskm letoviskům, kterm jakoby to z oka vypadlo; jedině Jiř se nezalekl a vykoupal se), vude ztoky, ostrovy a ostůvky a vysok hory na dohled. Ndhern přroda, uasn barvy a stle slunce a vedro. V Durnessu jsme koukli do jeskyně Smoo Cave, do kter stropem pad mohutn vodopd a pak ji začali mřit na jih. Zpadn pobře je pestřej ne vchodn, ostrůvků a nečekanch ztok a jezer je tam mnohem vc, ale tak midges, kter na některch mstech byli naprosto nesnesiteln. Natěst jen k večeru a pobl lesů.
Dal den jsem z hlavn silnice udělali vyjďku na poloostrov k Point of Stoer, odkud se jde po tesech asi hodinu k Old man of Stoer, co je skaln jehla v moř, po n zrovna lezli horolezci. Vude zas plno ptactva ve skalch a taky tuleni v moři. Přes Lochinver jsem jeli k jezeru Loch Assynt, kde je na ostrůvku zřcenina hradu Ardvreck Castle. Projeli jsme dalch mnoho mil po zkch silničkch po krsnem pobře přes Ullapool, do Gairlochu, za kterm jsme odbočili k pli Redpoint. Tam jsme si dali při zpadu slunce piva a pak blaeně usnuli.
Posledn den jsme u ndhernho jezera Loch Maree navtvili Victoria Falls, toho času zasypan zlmanmi stromy. Krasnm dolm Torridon a oputěnmi horami jsme pak po mnoha stovkch mil opět dojeli na pořdnou silnici (vedouc ze Skye). Tam jsme vyfotili nejvce fotografovan hrad ve Skotsku, Eilean Donan Castle, a pak ji po silnici s vhledy na Loch Garry dojeli do Fort Williamu.
Chvli strvili u Neptunova schoditě, co je soustava 10ti zdymadel na Caledonian kanlu, ale hlavně se najedli. Nadhernm udolm Glen Coe se třemi typickmi kuelovmi horami Tři Sestry jsme opoutěli Highlands. Jetě jsme se připlili k jelenům a udělali pr fotek, a pak u jen cesta zpět do Edinburghu. 21.6.

 
home zpět na vod prce ze koly vkresy&tvorba zvěr&odkazy email   <fh>